Wszystko co musisz wiedzieć o płynach infuzyjnych

Wszystko co musisz wiedzieć o płynach infuzyjnych

Tabletki, olejki, syropy, pastylki do ssania… Współcześnie produkty farmaceutyczne przyjmują bardzo wiele różnych form. Wśród nich często zapomina się o jednej z ważniejszych, jaką są płyny infuzyjne. Są to specyfiki podawane poprzez tak zwane kroplówki, nie tylko w szpitalach, ale również w warunkach domowych. Co trzeba wiedzieć na ich temat?

Po co stosuje się płyny infuzyjne?

Tak jak z praktycznie wszystkimi lekami, płyny infuzyjne mają bardzo zróżnicowane zastosowanie. Najczęściej służą one jako zamiennik konkretnych substancji w organizmie. Mowa tu głównie o przypadkach silnych krwotoków lub odwodnienia, przy których uzupełnienie braków w organizmie innymi sposobami byłoby niemożliwe.

Warto też wspomnieć, że płyn infuzyjny może również stanowić zamiennik pokarmu, będąc podawanym w formie posiłku dożylnego. To samo dotyczy sytuacji, w której pacjent nie może przyjąć leków doustnych. Tą metodą można skutecznie rozprowadzić po organizmie dodane do płynu infuzyjnego substancje lecznicze.

Rodzaje płynów infuzyjnych

Jak można się domyślić omawiane substancje występują w wielu różnych wariantach, z których każdy ma zupełnie inne właściwości. Jednak infuzyjne płyny dzielą się na dwie podstawowe kategorie – krystaloidy i koloidy. Czym różnią się one od siebie?

Krystaloidy są grupą płynów infuzyjnych, na którą składają się podstawowe substancje, takie jak sole mineralne i węglowodany. Ta grupa specyfików nie może wywoływać reakcji alergicznych i jest bezpieczna do podania każdej osobie. Sprawa wygląda inaczej w przypadku koloidów. Choć zawierają one więcej aktywnych składników i potrafią przynosić zdecydowanie lepsze efekty stosowania, nie każdy może sobie pozwolić na płynoterapię z ich użyciem.

Jak podawane są płyny do infuzji?

Najczęściej płyny do wlewów kropelkowych podaje się drogą dożylną. Niemniej nie jest to jedyny sposób podawania tego typu specyfików. Czasami zachodzi konieczność aby substancję przelewać bezpośrednio do tętnicy, a nierzadko też wykorzystuje się infuzję podskórną.

Warto tutaj wspomnieć, że infuzja nie musi być koniecznie wykonywana w placówkach medycznych. U osób potrzebujących kroplówek regularnie wręcz zaleca się wykonywanie ich w domu. Wiele płynów do infuzji nie wymaga nawet recepty przy zakupie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.