![](https://dziennik-stasia.pl/wp-content/uploads/2021/03/klinika-2-2-1038x576.jpg)
Najważniejsze metody leczenia żylaków
Żylaki to jeden z najczęstszych problemów kończyn dolnych, dotykający głównie kobiet w średnim lub starszym wieku. Coraz młodsze kobiety jednak skarżą się dziś na problemy z żyłami u nóg, a jest to wynikiem nadużywania szpilek oraz obcisłych rajstop czy spodni. Problemy z żyłami są już tak powszechne, że z czasem rozwinęła się odrębna dziedzina medycyny, zajmująca się ich diagnostyką i leczeniem, czyli flebologia. Powstała nawet specjalna klinika flebologii, gdzie można wykonać profesjonalne zabiegi, dzięki którym można pozbyć się żylaków na zawsze.
Sposoby leczenia żylaków
Wybór odpowiedniej metody leczenia żylaków zależny jest od zaawansowania schorzenia. Sytuację ocenia lekarz flebolog na podstawie badania USG doppler i podejmuje decyzję o najlepszym sposobie leczenia. W mniej zaawansowanych przypadkach wystarcza terapia laserem, echoterapia, ultradźwięki lub drenaż limfatyczny. Zabiegi te mają na celu przede wszystkim zmniejszenie dolegliwości, bólu oraz zahamowanie dalszego rozwoju żylaków. W przypadku zaś bardziej zaawansowanego stopnia choroby i bardzo uciążliwych dolegliwości flebologia umożliwia całkowitą likwidację lub usunięcie żylaków.
Skleroterapia i miniflebektomia – koniec z żylakami raz na zawsze
Klinika flebologii oferuje profesjonalne zabiegi umożliwiające pozbycie się uciążliwego problemu całkowicie. Jedną z oferowanych metod jest skleroterapia. Polega ona na wstrzykiwaniu w żylaki specjalnej substancji, która powoduje zamknięcie żył i w konsekwencji wchłonięcie się żylaków. Przestają one być widoczne, a dolegliwości z nimi związane zmniejszają się, a w końcu całkiem znikają. Dla trwałych efektów zabieg trzeba wykonywać co dwa tygodnie, a o ilości zabiegów decyduje flebolog. Leczenie tą metodą wymaga również noszenia specjalnych pończoch uciskowych. Druga metoda zaś to miniflebektomia, czyli usuwanie żylaków. Wykonywane są mini nacięcia, przez które wyprowadzane są niedziałające żyły, a ich funkcje przejmują te, które pracują prawidłowo. Obie metody są inwazyjne, ale dużo mniej niż tradycyjne usuwanie żylaków. Po zabiegach tych szybko można wrócić w pełni do codziennej aktywności i cieszyć się znów komfortem chodzenia i zdrowymi, pięknymi nogami.