Niania do dziecka – najważniejsze informacje

Niania do dziecka – najważniejsze informacje

XXI wiek to czas, w którym niestety często rodzice coraz więcej pracują. W związku z tym często potrzebna jest niania do dziecka. Jak jej szukać? Jakimi cechami musi się ona charakteryzować? Jak sprawdzić, czy to na pewno będzie dobra niania dla dziecka?

Krok pierwszy – zdecyduj kogo i na ile potrzebujesz

No właśnie, na samym początku trzeba przede wszystkim rozważyć, czy potrzebujemy niani na co dzień, czy też może tylko na okres wakacyjny, na cale dnie czy tylko raz w tygodniu na popołudnie.

To jest bardzo ważne, ponieważ od odpowiedzi na to pytanie zależy, kogo właściwie poszukujemy. Czy będzie to młoda, energiczna studentka, która chce sobie dorobić popołudniu, czy starsza pani mająca dużo czasu, aby zajmować się dzieckiem przez cały dzień.

Krok drugi – określenie miejsca poszukiwań

Generalnie, najlepiej jest zawsze podpytać znajomych i przyjaciół, czy przypadkiem nie mają kogoś poleconego. Niania dla dziecka dzisiaj jest dość trudna do znalezienia tak po prostu. Warto także skorzystać z bardziej konkretnych źródeł i organizacji niż ogłoszenie w gazecie.

Przykładowo, jeśli potrzebujemy niani na wakacje i tylko do starszego dziecka albo w ogóle do nieco starszych dzieci niż maluszków, to może warto pomyśleć o kimś z programu wymiany au pair? Wówczas na pewno dzieci będą miały przy okazji angielski i wymianę kulturową.

Z kolei jeśli jednak preferujemy kogoś, kto byłby jak ciocia czy babcia dla naszej pociechy, to warto odwiedzić organizacje zrzeszające takie panie, popytać w najbliższym swoim środowisku.

Krok trzeci – jaka powinna być niania dla dziecka?

Koniecznie na początek trzeba zawsze porozmawiać z taką osobą. W końcu zostawiamy jej nasze dziecko, a zatem musi być ona jak najbardziej odpowiedzialna. Co więcej, musi także mieć pomysł na zajmowanie się maluszkiem.

I tu warto zwrócić uwagę na jedną sprawę. Czasem rodzice wybierają nianię, która ma pomysł na zajęcie absolutnie każdej chwili wolnej malucha. Pamiętajmy jednak, że dziecko też się musi się trochę nudzić. Dla dziecka nie jest dobre, jeśli każdą chwilę ma zajętą. Dlatego nie odrzucajmy starszej pani, która może nie będzie znała najnowszych technik pedagogicznych, ale poczyta spokojnie z dzieckiem książkę czy porozwiązuje krzyżówkę.

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Ważne jest to, czy dana osoba jest ciepła, serdeczna, cierpliwa, czy naprawdę kocha dzieci, czy też nie do końca. Czy będzie do nich miała siłę i energię, czy też nie. I przede wszystkim bardzo ważne jest to, czy taką nianię dla dziecka nasze pociechy polubią i będą ją szanowały.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.