Prowadzenie firmy – czego obawiają się przedsiębiorcy?

Prowadzenie firmy – czego obawiają się przedsiębiorcy?

Choć coraz więcej osób ma marzenia związane z uruchomieniem swojej własnej działalności, niektórzy przeciągają realizację planu, obawiając się nadmiaru obowiązków. Czego najbardziej boją się młodzi przedsiębiorcy?

Jak założyć firmę?

Pytanie o to, jak zacząć, pojawia się bardzo często. Samo zarejestrowanie działalności jest jednak dziś dość proste – wystarczy pójść do urzędu i złożyć wniosek o wpis do CEIDG. Problemem bywa jednak wypełnienie formularza – poza podaniem danych, trzeba zadecydować m.in. o różnorodnych kwestiach związanych z przyszłością firmy, np. o sposobie rozliczania podatku dochodowego.

Najlepszą propozycją dla rozpoczynającego działalność przedsiębiorcy jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Wystarczy znaleźć odpowiednie, cieszące się dobrą opinią biuro rachunkowe – przykładem godnym polecenia jest tu http://www.union.katowice.pl. Fachowcy pomogą już na starcie, udzielając wsparcia i dając wiele bardzo cennych wskazówek.

Podatki i składki

Urząd Skarbowy, obliczenia podatkowe i ZUS to zdecydowanie najbardziej przerażający przedsiębiorcę element związany z formalnymi kwestiami działalności gospodarczej. Wybór formy opodatkowania, decyzja o zwolnieniu lub przystąpieniu do VAT, prowadzenie ksiąg rachunkowych lub KPiR, obliczanie podatku i zaliczek oraz wysokości składek do ZUS – to wszystko może przerosnąć osobę, która do tej pory nie miała styczności z prawem podatkowym, rachunkami czy płatnością ubezpieczeń.

Coraz rzadziej przedsiębiorcy wykonują jednak tego typu obowiązki samodzielnie. Z uwagi na pewność i bezpieczeństwo swoich rozliczeń, wolą zawrzeć umowę z biurem rachunkowym, który zajmie się wszystkimi sprawami. Wspomniane wcześniej katowickie Centrum Finansowo-Szkoleniowe Union dostępne pod adresem http://www.union.katowice.pl to przykład rzetelnej obsługi księgowej, która pozwala przedsiębiorcy zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.

Wizyty w urzędach

Poza comiesięcznymi rachunkami, sporo stresu wywołuje również u młodych przedsiębiorców konieczność kontaktu z przedstawicielami urzędów. Co prawda nie są to codzienne sytuacje, a raczej dość sporadyczne, jednak nie da się ukryć, ze kontrole skarbówki czy konieczność wizyty w takich miejscach nie są lubiane przez nikogo.

Na szczęście w tym zakresie również biura rachunkowe coraz częściej przejmują inicjatywę, przechowując pełen komplet dokumentów i będąc reprezentantami przedsiębiorcy. Wystarczy więc udzielić pełnomocnictwa, by nie narażać się na stres związany z załatwianiem czegokolwiek w urzędach. Warto dodać, że poza spokojem zyskuje się w ten sposób także czas.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.