Upadłość konsumencka – szansa na życie bez długów

Upadłość konsumencka – szansa na życie bez długów

Przyszło nam żyć w czasach, w których wszystko jest na kredyt. Chcesz mieć własne mieszkanie? Weź kredyt hipoteczny! Chcesz otworzyć biznes? Spróbuj wziąć pożyczkę! Chcesz wyjechać na wakacje? Weź chwilówkę! Tylko co zrobić, jeśli w pewnym momencie długi zaczynają nas przerastać? Odpowiedź brzmi – upadłość konsumencka.

Upadłość konsumencka – czy rzeczywiście warto z niej skorzystać?

Upadłość konsumencka jest pojęciem, które brzmi dość groźnie w świadomości laików. Na szczęście po zapoznaniu się z tematem okazuje się, że jest to rozwiązanie, które nie tylko pomaga uporać się z zalegającymi należnościami względem wierzycieli, ale także okazuje się realną szansą na całkiem nowe, nieobciążone zalegającymi długami życie.

Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym dla osób prywatnych, które nie radzą sobie ze spłatą zadłużenia. W toku postępowania, sąd może uznać dłużnika za osobę niewypłacalną, a więc ogłosić jej upadłość konsumencką.

W jaki sposób złożyć Wniosek o upadłość konsumencką?

Aby móc skorzystać z możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej, która istnieje od 2009 roku, dłużnik musi złożyć w sądzie wniosek o upadłość konsumencką. Wystarczy wypełnić formularz, w którym dłużnik deklaruje wysokość posiadanego majątku, wysokość zadłużenia i uzasadnienie chęci ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Wniosek o upadłość konsumencką składa się w sądzie po uiszczeniu opłaty w wysokość 30 złotych. W toku postępowania sąd decyduje, czy przesłanki dłużnika ku ogłoszeniu upadłości rzeczywiście mają podstawę prawną i jak rozwiązać spór w sposób satysfakcjonujący obie strony.

Upadłość konsumencka – drugie życie dłużnika

Z uwagi na złożoność procedury sądowej, jaką jest upadłość konsumencka, może się zdarzyć, że postępowanie trwa nawet do 5 lat. Osoby, które nie dysponują wiedzą w zakresie prawa upadłościowego, powinny skorzystać z pomocy wykwalifikowanych prawników.

W toku postępowania dłużnik zrzeka się posiadanego majątku, który określa się mianem masy upadłościowej. Zadaniem syndyka jest sprzedaż majątku dłużnika na poczet zaległych zobowiązań. Jeśli dłużnik nie dysponuje żadnym majątkiem, sąd określa wysokość rat, które mogą być rozłożone na 12, 24 lub 36 miesięcy.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.