Jak dezynfekować duże powierzchnie?
W ostatnich latach cały świat dotkliwie odczuł jak istotne jest przestrzeganie zasad higieny. Poza higieną osobistą, tak samo doniosłe, a być może jeszcze większe znaczenie ma zachowanie higienicznych warunków w miejscach publicznych. Odwiedzane przez setki ludzi są miejscem, w którym kumulują się zaraźliwe drobnoustroje chorobotwórcze. Dezynfekcja publicznych powierzchni użytkowych polega na niszczeniu wegetatywnych form mikroorganizmów metodami fizycznymi, chemicznymi oraz termiczno-chemicznymi. Do najpopularniejszych sposobów dezynfekowania dużych powierzchni należy zastosowanie środków o właściwościach myjąco- dezynfekujących. Połączenie tych dwóch cech pozwala na znaczną oszczędność czasu i pieniędzy.
Środki do sprzątania w centrum handlowym – od czego zależy ich skuteczność?
Aby dezynfekcja powierzchni była przeprowadzona skutecznie, środki do sprzątania w centrum handlowym powinny zawierać odpowiednio wysokie stężenie substancji dezynfekującej. Znaczenie dla przebiegu dezynfekcji ma także czas działania środka. Dodatkowo, ważnym aspektem są warunki środowiska, w jakim przeprowadzana jest dezynfekcja. Jego wilgotność, temperatura i obecność materii organicznej. Wszystkie te czynniki decydują o ilości zniszczonych podczas dezynfekcji mikroorganizmów. Warto pamiętać, że proces dezynfekcji nie ma za zadanie doprowadzenia powierzchni do stanu jałowego, a jedynie bezpiecznego dla zdrowia człowieka. W tym celu, większość środków do sprzątania w centrum handlowym okaże się skuteczna.
Rodzaje środków dezynfekujących do dużych powierzchni – Środki do sprzątania w centrum handlowym
Wyróżnia się dwa główne rodzaje preparatów do dezynfekcji – są to środki chlorowe i bezchlorowe. Spektrum działania środków zawierających chlor jest bardzo szerokie i obejmuje również zniszczenie form przetrwalnikowych wielu drobnoustrojów. Wadą preparatów z chlorem jest ich zapach i działanie mogące powodować uszkodzenia na niektórych rodzajach powierzchni. Środki bezchlorowe, na ogół, są preparatami łączonymi z substancjami powierzchniowo czynnymi, uzupełniającymi działanie środka o właściwości myjące.