
Materiały budowlane do wyciszenia ścian – podstawowe cechy
Na rynku produktów budowlanych aż roi się od rozwiązań, które w mniejszym lub większym stopniu mają poprawić właściwości akustyczne ścian. Niektóre z nich mają dość… zaskakujące cechy. Niemniej dzięki nim, można uzyskać bardzo korzystne parametry pochłaniania dźwięku.
Chropowatość – cecha szczególna
Niektóre materiały budowlane pozwalające na znaczne Wyciszenie ścian charakteryzują się bardzo dużą chropowatością. Mało tego – ich powierzchnia wydaje się nawet nieprzyjemna w dotyku. Nic więc dziwnego, że wielu inwestorów chce pokrywać takie materiały gładzią lub innymi materiałami wykończeniowymi. A to poważny błąd!
Okazuje się bowiem, że materiały wyciszające ściany (a zwłaszcza specjalne tynki natryskowe) mają specyficznie ukształtowaną powierzchnię, której zadaniem jest tłumienie dźwięków. Zjawisko to nie jest niczym nowym i polega na rozproszeniu fali akustycznej przez określony typ nawierzchni.
Masa i duża gęstość
Na tłumienie dźwięków wpływ ma również masa i gęstość. Na rynku można znaleźć np. specjalne płyty akustyczne, których zadaniem jest tłumienie generowanych fal dźwiękowych. Niektóre z nich są wypełnione gęstym tworzywem (np. piaskiem), który – ze względu na swą gęstość – doskonale pochłania dźwięk.
Wadą takich rozwiązań jest ich duża masa. Można nabyć np. płyty, których jeden metr kwadratowy waży aż kilkanaście kilogramów. Naturalnie ich montaż wymaga wzmocnienia konstrukcji ścian i stropów, ale za to przedkłada się na doskonałe tłumienie nawet intensywnych fal dźwiękowych.
Czas na korek
Optymalne wyciszenie ścian zapewnia płyta korkowa. Jej grubość to najczęściej 1 cm, aczkolwiek na rynku można znaleźć i dla niej alternatywę, to jest tapetę korkową. Jest ona cieńsza, choć – co ważne – tłumi ona dźwięk w nieco mniejszym stopniu. Płytę można montować bezpośrednio na ścianach, a ją samą pokryć dowolną tapetą.
Podsumowując, dzięki nowoczesnym materiałom budowlanym wyciszenie ścian i stropów jest jak najbardziej możliwe. Warto jednak wiedzieć, że zjawisko to niesie ze sobą pewne ograniczenia. Należą do nich nadmierne obciążenie ścian lub dość oryginalna faktura.