Czy wiesz, jakie zastosowanie ma dziurawiec?

Czy wiesz, jakie zastosowanie ma dziurawiec?

Wiele osób doskonale zna dziurawca zwyczajnego, czyli bardzo cenną roślinę, zawierającą bogactwo związków aktywnych. Pomaga przy wielu dolegliwościach zdrowotnych, sięga się po niego między innymi w schorzenia żółciowych i żołądka, przy depresji, kamicy moczowej, bielactwie. Warto wobec tego dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, jakie ma właściwości i na co pomaga.

Dziurawiec kiedy zbierać, w jakich miesiącach?

Dziurawiec pospolity zbiera się dopiero w momencie, gdy zaczyna kwitnąć. Pojawia się wobec tego pytanie, kiedy ma to miejsce. Należy uzbroić się w cierpliwość, poczekać do końca do czerwca, aż na łąkach zrobi się żółto od kwiatów tej rośliny. Kwitnienie trwa od czerwca do połowy lipca, następnie trzeba znowu trochę poczekać, bo kolejne kwiaty pojawią się pod koniec sierpnia i kwitną do września. Wykorzystać można świeże kwiaty i ziele, a w celu zrobienia zapasów najlepiej będzie ususzyć roślinę, aby mieć ją pod ręką przed następne miesiące.

Dziurawiec ma szerokie zastosowanie, dlatego jest zawsze mile widziany w domowej apteczce. Sięga się po niego w przypadku rozmaitych dolegliwości w medycynie ludowej, obecnie można znaleźć go w rozmaitych kosmetykach, szczególnie przeznaczonych dla skóry. Jest to roślina wieloletnia, która po ścięciu odrasta. Za surowiec zielarski uznaje się ziele, oczywiście zebrane w okresie kwitnienia i wysuszone w zacienionym, przewiewnym miejscu. Przy ścinaniu kwitnących pędów powinno się pozostawić około 1/3 części, aby mogły wypuścić kolejne pędy

Dziurawiec zastosowanie i właściwości

Dziurawiec jest bardzo pomocny przy schorzeniach dróg żółciowych i żołądka, bo niweluje stanu zapalny i działa przeciwskurczowo. Pomaga przy zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym, warto po niego sięgać przy osłabionej wątrobie. Jeśli ktoś ma zgagę, wzdęcia, biegunkę lub bóle brzucha, to świetnie sprawdza się dziurawiec. Łagodzi skurcze mięśni gładkich, które znajdują się w przewodzie pokarmowym. Roślina ta wykazuje działanie uspokajające, dlatego pomaga przy wyczerpaniu nerwowym i stanach niepokoju, zaburzeniach równowagi nerwowej, depresji.

Można śmiało sięgać po dziurawca, aby poprawić sobie nastrój. Zioło to znalazło zastosowanie przy kamicy moczowej, to samo dotyczy skazy moczanowej. Ma działanie moczopędne, co oznacza, że przyczynia się do zwiększenia ilości wydalanego moczu. Trzeba jednak uważać, aby nie łączyć dziurawca z niektórymi lekami, bo może wystąpić działanie niepożądane. Roślina jest stosowana przy bielactwie, przyspiesza gojenie ran i oparzeń. Jest także środkiem na odmrożenia, trądzik i wrzody.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.