Czym kierować się przy zakupie butów na sezon jesienno-zimowy?

Czym kierować się przy zakupie butów na sezon jesienno-zimowy?

Jesień i zima to pory roku, w których narażeni jesteśmy na niekorzystne czynniki atmosferyczne i szczególnie zmienną pogodę. Właśnie dlatego wybierając obuwie na ten sezon nie powinniśmy kierować się jedynie modą i walorami estetycznymi, ale przede wszystkim warto wziąć pod uwagę aspekty praktyczne.

Czy skórzane botki są dobrym wyborem na zimę?

Pora jesienno-zimowa to czas, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni wilgoć, niskie temperatury oraz śliską powierzchnię ulic i chodników. Tylko odpowiednio dobrane buty ochronią nasze stopy przed tymi nieprzyjemnymi czynnikami.

W tym sezonie, kobiety coraz częściej decydują się na zakup skórzanych botków, gdyż są one najmodniejsze. Chociaż mogłoby się wydawać, że ten typ obuwia sprawdzi się głównie jesienią, to jest to błędne przekonanie. Obecnie na sklepowych półkach znajdziemy coraz więcej ocieplanych botków, które doskonale izolują przed zimnem. Dostępne są modele na obcasach, koturnach i grubszych podeszwach. Odradzamy zakup butów na cienkich obcasach, gdyż chodzenie w nich zimą może stać się przyczyną poślizgnięcia się i tym samym kontuzji.

Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając buty na jesień i zimę?

Wybierając buty na zimę, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, z jakiego materiału są one wykonane. Najbardziej odporna na wilgoć i sól z naszych ulic jest skóra naturalna, inaczej zwana licową. Zapewnia ona nie tylko komfort termiczny, ale również zapewnia stopie odpowiednią cyrkulację powietrza. Kolejną, niewątpliwą zaletą licówki jest jej faktura, która ułatwia czyszczenie i utrzymanie czystości.

Każdy, kto nie chce nosić obuwia ze skóry naturalnej, może zdecydować się na zakup butów z ekoskóry, czyli sztucznego materiału do złudzenia przypominającego skórę licową. Niestety należy się jednak liczyć z tym, że jest ona o wiele mniej wytrzymała niż licówka.

Kolejnym materiałem, który doskonale sprawdzi się zimą jest goretex. Tkanina jest wysoce wodoodporna – nie przepuszcza wilgoci z zewnątrz, jednak świetnie odprowadza cząstki potu z wnętrza buta. Materiał ten do niedawna zarezerwowany był tylko do produkcji specjalnych strojów dla sportowców, jednak obecnie jest stosowany również przez branżę obuwniczą. Niestety ze względu na specyfikę tego tworzywa znajdziemy go głównie w butach trekkingowych czy outdoorowych.

Chociaż większość z nas kupuje buty na jesień i zimę, patrząc głównie na to jak bardzo się nam one podobają i sprawdzając, czy rozmiar się zgadza, to widać, że na taki zakup warto poświęcić nieco więcej czasu i wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, o których napisaliśmy w tym artykule.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.