Czy można stosować tagi RFID na powierzchniach metalowych?

Czy można stosować tagi RFID na powierzchniach metalowych?

RFID czyli Radio Frequency Identification to technologia, która stanowi prawdziwą rewolucję w kwestii kontroli przepływu materiału. Pozwala na otagowanie dowolnych produktów oraz zdalne odczytywanie informacji zapisanych w pamięci znaczników.

Typowe zastosowania tagów RFID

Pierwszym i oczywistym pomysłem jest kontrola procesów logistycznych w magazynach. Natomiast w handlu detalicznym tagi RFID pozwalają na skuteczną ochronę przed kradzieżami. Duże firmy chętnie stosują tego typu rozwiązania do identyfikacji wyposażenia firmy. Zarówno duże i drogie maszyny budowlane jak i mniej wartościowe środki trwałe mogą być łatwo i skutecznie kontrolowane. Jednak rozwiązania wykorzystujące RFID to nie tylko kontrola przedmiotów i towarów. Umożliwiają one również weryfikację i nadzór nad personelem. Dostęp do parkingów lub wybranych miejsc w firmie (np. archiwum) czy też czas pracy podległych pracowników mogą być niezwykle prosto kontrolowane dzięki RFID.

Technologia RFID – na co zwrócić uwagę?

W zależności od konkretnych wymagań oraz budżetu RFID pozwala na ogromną elastyczność. Jeżeli odczyt informacji z większych odległości (kilka, kilkanaście metrów) nie jest wymagany to warto rozważyć zakup tagów pasywnych (pozbawionych wewnętrznego zasilania). Natomiast w przypadku konieczności komunikacji z większych dystansów sprawdzą się znaczniki aktywne (wyposażone w niezależne zasilanie). Kolejną kwestią jest sposób montażu do produktu, ilość dostępnego miejsca i narażenie na oddziaływanie czynników zewnętrznych takich jak woda, temperatura czy ryzyko mechanicznego uszkodzenia. Najprostsze tagi typu Inlay pozwalają na przyklejenie cieniutkiej foli wyposażonej w antenę i chip. Nieco bardziej uniwersalne tagi typu Label można zadrukować. Natomiast znaczniki w solidnych obudowach pozwalają na bezpieczne funkcjonowanie urządzenia bez obaw o wahania wilgotności czy możliwe uderzenia.

Czy technologia rfid wszędzie się sprawdza?

Odporność na działanie niskich czy wysokich temperatur nie stanowi większego problemu. Podobnie sprawa wygląda w kwestii uszkodzeń mechanicznych: odpowiednia obudowa usunie wszystkie tego typu niedogodności. Nie inaczej wygląda kwestia mocowania. Do wyboru jest wiele opcji gwarantujących trwałość przyczepienia znacznika. Jednak jednym z poważniejszych problemów jest kwestia zakłóceń fal elektromagnetycznych. Metalowe powierzchnie odbijają sygnał, a to może sprawiać, że zasięg jest znacznie ograniczony. W takim przypadku należy wykorzystać tagi wyposażone w system ekranujący antenę. Pozwala to na swobodne wykorzystanie technologii RFID również w tego typu zastosowaniach.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.