Czym jest i do czego służy pasta termoprzewodząca?

Czym jest i do czego służy pasta termoprzewodząca?

Pasta termoprzewodzącą, nazywana też spoiwem termicznym, to plastyczna masa charakteryzująca się dużym przewodnictwem cieplnym. Tę właściwość wykorzystał m.in. świat komputerowy i w zasadzie śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że bez pasty funkcjonowanie komputerów nie byłoby możliwe.

Jak działają pasty termoprzewodzące?

Gęsta, lepka pasta o konsystencji podobnej do korektora w płynie służy do wypełniania mikroszczelin powstałych pomiędzy powierzchnią procesora i coolera. Odpowiednio dobrana pasta zwiększa powierzchnię odprowadzania ciepła i obniża temperaturę układu o kilka, a czasem nawet o kilkanaście stopni i gwarantuje odpowiednią kulturę pracy układu.

Rodzaje past

Istnieje kilka rodzajów past, np. oparte na silikonie (najtańsza) lub aluminium, ze srebrem, ceramiczne, Thermopad, ciekły metal, liqid pad. Każda z nich ma swoje wady i zalety, zatem sam wybór odpowiedniej pasty nie jest prostą sprawą. Zanim z małej strzykawki zaaplikujemy pastę, warto przeanalizować do czego daną pastę chcemy użyć (np. pasta silikonowa, choć ma korzystną cenę szybko się starzeje i sprawia, że chronione elementy się nagrzewają), jakie właściwości posiada (przewodność termiczna, zakres temperatur, w których można jest stosować, gęstość). Pasty termoprzewodzące znanych producentów, choć mogą mieć wyższą cenę, są produktami o większej trwałości, wysokiej jakości, doskonałej wydajności i z parametrami na bardzo dobrym poziomie.

Jak postępować z pastami termoprzewodzącymi?

Jednym z mitów krążącym na temat past jest to, że ich aplikacja jest trudna. Aplikacja jest łatwa, wymaga jednak dokładności i staranności, a także trzymania się wskazówek producenta. Przed nałożeniem pasty, układ musi być wyczyszczony, wszelkie resztki i pozostałości po starej paście usunięte (najlepiej w tym celu użyć spirytusu, acetonu lub alkoholu). Gdy powierzchnia aplikacji jest już czysta, można niewielką ilość nowej pasty termoprzewodzącej (wielkości ziarenka grochu) nałożyć i równomiernie rozprowadzić. Dokładne rozprowadzenie ułatwi załączona do zestawu szpatułka. Jeśli rozprowadzenie pasty stanowi kłopot, warto skorzystać z pomocy kogoś, kto tę umiejętność posiada. Pasty należy co jakiś czas wymieniać – produkty wysokiej jakości co kilka lat, natomiast te o niskiej jakości co kilka miesięcy. Tylko w ten sposób układy będą chronione przed nagrzewaniem się.

Pasty termoprzewodzące wykorzystywane są na szeroką skalę także w elektronice. Choć jej nie widać, jej ilość jest niewielka, rola jaką odgrywa jest wprost nieoceniona.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.