Czym tak naprawdę jest rurka Prandtla i jakie ma zastosowanie?

Czym tak naprawdę jest rurka Prandtla i jakie ma zastosowanie?

Oryginalna rurka Prandtla to bardzo popularny przyrząd pomiarowy, który wykorzystywany jest przede wszystkim do kontrolowania prędkości przepływu. Jeżeli chodzi o sam pomiar to dokonywany jest on poprzez mierzenie ciśnienia w przepływających cieczach albo przepływających gazach.

Co warto wiedzieć?

Tradycyjna rurka Prandtla składa się z dwóch osadzonych w sobie rurek. Końcowa część (tzw. głowica) wygięta jest w charakterystyczny sposób pod kątem prostym w taki sposób, aby można było ją zwrócić czołem w kierunki dopływającego powietrza.

Przez otwór czołowy głowicy przekazywane jest ciśnienie całkowite. Na obwodzie znajdują się z kolei dodatkowe otwory, które odpowiadają za przekazywanie ciśnienia statycznego. Pomiar prędkości możliwy jest do przeprowadzenia dopiero po umieszczeniu urządzenia wewnątrz kanału czołem bezpośrednio w kierunku źródła dopływu powietrza.

Statyczne rurki Prandtla

Tradycyjne rurki Prandtla wywodzą się tak naprawdę ze statycznej rurki Pitota. Wykorzystywane są one nie tylko do precyzyjnego pomiaru ciśnienia całkowitego, ale również do mierzenia prędkości przepływu cieczy.

Zarówno rurki Prandtla jak i również rurki Pitota wykorzystywane są w kontrolowaniu systemów klimatyzacyjno-wentylacyych, czy też przy kontrolowaniu różnorodnych procesów technologicznych. Dzięki solidnej konstrukcji możliwa jest bezproblemowa praca nawet w bardzo trudnych warunkach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przy wybieraniu rurki Prandtla warto zwrócić uwagę na to, czy jest ona w 100% kompatybilna z wszystkimi najpopularniejszymi mikrometrami. Warto sprawdzić także czy istnieje możliwość wykorzystania sekcji teleskopów bezpośrednio jako markerów głębokości.

Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, aby zwrócić uwagę na średnicę kanałów. Nowoczesne rurki Prandtla doskonale radzą sobie nie tylko w przewodach o przekrojach różnych od kołowego. Identycznie wygląda również sytuacja w przypadku zwężek, które używane są przy znormalizowanych konstrukcjach do pomiaru strumienia płynu bez wcześniejszego wzorcowania. Aby uniknąć problemów warto postawić na rurki Prandtla od renomowanych producentów, którzy mogą pochwalić się dużym doświadczeniem i wieloma zadowolonymi użytkownikami.

Rurki prandtla dostępne są w ofercie Pascal s.c..

Podziel się z innymi!

Comments are closed.