Do czego wykorzystywana jest zalewa silikonowa?

Do czego wykorzystywana jest zalewa silikonowa?

Wszelkie układy elektroniczne będą wymagać właściwego zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się wszelkie materiały powlekające, pośród których znajdziemy także zalewę silikonową. Warto dowiedzieć się, jakie właściwości posiada zalewa silikonowa do elektroniki.

Zalewa silikonowa do elektroniki

Warto zaznaczyć, że zalewy do elektroniki to płynne preparaty używane w celu uszczelnienia, a także hermetyzacji elementów, układów elektronicznych oraz płytek. Stosuje się je po to, żeby zabezpieczyć wszelkie elementy przed uszkodzeniem podczas ich użytkowania.

Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że zastosowanie zalewy ochroni nas przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. Mowa tutaj o skutkach nadmiernych wibracji, wilgoci, zapyleniu czy zastosowaniu chemikaliów. Ponadto zalanie elektroniki zabezpieczy ją przed ingerencją osób, które są niepowołane do tej czynności.

Dlaczego stosuje się zalewę silikonową?

Nierzadko stosowanym rodzajem zalewy jest taka, która została zrobiona z silikonu. Mowa tutaj konkretniej o syntetycznym polimerze krzemoorganicznym, który powinien być bezpiecznie używany z elektroniką.

Warto zaznaczyć, że zalewa tego typu dostępna będzie w dwóch wariantach – jako zalewa jednoskładnikowa, a także dwuskładnikowa. Należy pamiętać o fakcie, że jednoskładnikowe zalewy silikonowe to produkty od razu gotowe do zastosowania. Będą utwardzać się w temperaturze pokojowej. Przeważnie dostępne są w tubkach.

Zastosowanie zalewy silikonowej do elektroniki

Warto pamiętać o tym, że dwuskładnikowe zalewy spotykane są najczęściej. Złożone są one z zalewy silikonowej, a także katalizatora inicjującego proces utwardzania. Warto zaznaczyć, że składniki po zmieszaniu dają płynną masę, którą również można utwardzić samodzielnie.

Trzeba też wspomnieć o tym, że jednoskładnikowa bądź dwuskładnikowa zalewa silikonowa będzie mieć bardzo szerokie zastosowanie. Cechuje się tym, że ma małą lepkość, a przy tym dobrą adhezję. Ponadto będzie odporna na cykliczne nagrzewanie się i odpowiednio przewodzi ciepło. Należy pamiętać o tym, że zalewę silikonową do elektroniki najlepiej będzie kupić od sprawdzonych oraz renomowanych producentów. Dzięki temu zagwarantujemy sobie wysoką jakość produktu.

Zalewa silikonowa do elektroniki dostępna jest w ofercie Elektronika.mcc.pl.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.