Rodzaje i kalibracja alkomatów
Alkomat jest niezwykle prostym urządzeniem służącym do określania zawartości alkoholu we krwi. Jest to wspólne narzędzie używane przez funkcjonariuszy organów ścigania do sprawdzania pijanych kierowców. Nowoczesne alkomaty działają poprzez pomiar ilości etanolu w oddychaniu. Właściwości alkoholu sprawiają, że szybko wchłania się on do krwiobiegu. Kiedy krew przechodzi przez płuca, niektóre związki zaczynają pokrywać powierzchnię płuc i są wydalane podczas procesu oddychania. Nowoczesne alkomaty potrafią oszacować, ile alkoholu znajduje się we krwi, mierząc promile.
Rodzaje alkomatów
Aktualnie dostępne są trzy główne typy analizatorów oddechowych.. Analizatory tlenku półprzewodnikowego to alkomaty o niskim zużyciu energii, ale również mniej dokładne niż pozostałe. Zawierają one specyficzny dla etanolu czujnik, jednak czasem acetony i inne metabolity mogą działać jako etanol i dają fałszywe odczyty. Nieco inaczej działa analizator oddechowy z ogniwami paliwowymi. Elektrochemiczne gazy oddechowe działają poprzez utlenianie alkoholu w próbce oddechu i wykorzystują ten proces w celu wygenerowania prądu elektrycznego. Więcej alkoholu stworzy większy prąd. Każdy dobry sklep z alkomatami posiada w swojej ofercie także analizatory spektrofotometru oddechowego. Spektrofotometria identyfikuje konkretne cząsteczki w taki sposób, w jaki reagują one na światło podczerwone. Nowoczesne alkomaty korzystające z spektrofotometrii nie są podatne na fałszywe alarmy. Są to duże i drogie urządzenia, uważane za bardzo dokładne. Alkomaty spektrofotometryczne nie są już jedynymi urządzeniami zdolnymi do przedstawienia dowodów dopuszczalnych przez sądy.
Użytkowanie alkomatu
Ważne jest aby pamiętać, że nawet najbardziej dokładne i nowoczesne alkomaty są podatne na różne czynniki. Dlatego należy oddychać w normalnym tempie przed użyciem. Zarówno nadmierna, jak i niedostateczna wentylacja zmieni odczyt urządzenia. Każdy sklep z alkomatami zaleca, aby korzystać z alkomatów przy neutralnej temperaturze ciała. Wysoka aktywność fizyczna lub ekstremalne warunki pogodowe mogą wpłynąć na wynik podawany przez alkomat.
Warto upewnić się, że alkomat jest prawidłowo skalibrowany. Wiele przenośnych urządzeń sprzedawanych przez sklepy z alkomatami korzysta z czujnika tlenku krzemu (zwanego także czujnikiem półprzewodnikowym) w celu określenia stężenia alkoholu we krwi. Czujniki te są znacznie bardziej podatne na zanieczyszczenia i zakłócenia od substancji innych niż alkohol. Dlatego alkomaty wymagają ponownej kalibracji lub wymiany co sześć miesięcy. Należy przechowywać alkomat w opakowaniu ochronnym gdy nie jest używany, dzięki czemu ??czujnik nie będzie zanieczyszczony przez gazy środowiskowe.