Sterowanie PLC w nowoczesnych systemach centralnego ogrzewania

Sterowanie PLC w nowoczesnych systemach centralnego ogrzewania

Obwody logiczne stają się coraz bardziej rozbudowane. Nic więc dziwnego, że ich twórcy starają się wprowadzić do nich rozwiązania, dzięki którym praca całego układu będzie odbywać się szybciej, sprawniej i… taniej. Sterowanie PLC – bo o nim mowa – to zupełnie nowy standard obsługi obwodów logicznych. Ich przykładem są np. komputery sterujące C.O.

Jak to działa w praktyce?

W standardowym obwodzie logicznym nie można szybko wprowadzać żadnych zmian. Oparcie się wyłącznie na określonych zestawach przekaźników jest może i wygodne, ale też wiąże się z koniecznością kosztownego i czasochłonnego dostrajania układu do nowych warunków pracy.

Widać to zwłaszcza na przykładzie automatyki grzewczej, która – przynajmniej w teorii – powinna działać w oparciu o standardowe mechanizmy automatyczne. Niestety na pracę kotła wpływa wiele czynników, a co za tym idzie – pojawia się konieczność wprowadzenia zmian w obwodzie logicznym. I tu właśnie jest problem!

Koszty, problemy i rozwiązane trudności

Wspomniane zmiany są bardzo trudne do wprowadzenia. Jak bowiem zmienić nastawę wentylatora z 40 do 50 procent? Jeśli system nie jest obsługiwany za pomocą PLC, konieczne będzie wprowadzenie fizycznych zmian w obwodzie. Ale jeśli sterowanie PLC występuje w układzie logicznym, kwestia wprowadzenia zmian jest uproszczona do minimum.

Wystarczy, że użytkownik kotła wprowadzi do komputera PLC zestaw określonych danych, a na ich podstawie system dokona odpowiednich zmian w trakcie pracy urządzenia. Na tym właśnie polega sterowanie PLC, które znacznie upraszcza obsługę instalacji automatycznych i zależnościowych.

Sterowanie od strony praktycznej

Co ważne, ta forma sterowania pozwala nie tylko na wprowadzenie pojedynczych zmian. W niektórych przypadkach możliwe jest też – za pomocą tego rozwiązania – pełne zautomatyzowanie procesów odpowiedzialnych za sterowanie komputerem PLC. Oznacza to, że już odtąd praca operatora systemu sterowania C.O, nie będzie już potrzebna.

Podsumowując, dzięki komputerom sterującym PLC, zarządzanie bieżącą pracą układów automatycznych jest jeszcze prostsze i skuteczniejsze. Odtąd wprowadzanie fizycznych zmian do obwodów zależnościowych nie jest już wymagane, a co za tym idzie – bezwładność całego systemu jest dużo mniejsza.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.