
Dieta rocznego dziecka – porady dla rodziców
Skomponowanie menu dla rocznego dziecka to nie lada wyzwanie. Rodzice często zastanawiają się, czym karmić maluszka, by zapewnić mu wszystkie niezbędne dla rozwoju składniki. Przedstawiamy kilka rad, które z pewnością rozwieją wiele wątpliwości.
Jakie składniki są istotne w menu rocznego dziecka?
W diecie małego dziecka nie może zabraknąć żadnego ważnego elementu. Maluch powinien otrzymywać zbilansowane posiłki zapewniające mu w okresie rozwoju dostęp do niezbędnych makro i mikroelementów. Bardzo istotne jest zwłaszcza białko, które znajdziemy w mleku, przetworach mlecznych, jajach, rybach, wędlinie i chudym mięsie. Produkty powinny być oczywiście naturalne i jak najlepszej jakości.
W menu rocznego dziecka znaleźć muszą się także węglowodany, dlatego maluch powinien jeść dużo owoców, warzyw i kasz. Rośliny są też źródłem witamin i cennego błonnika, który wspomaga trawienie i perystaltykę jelit. W diecie dziecka, które ukończyło rok, dużą rolę odgrywają również tłuszcze zwierzęce i roślinne. Maluch powinien otrzymywać w posiłkach odpowiednie ilości oliwy, oleju, masła czy orzechów.
Picie mleka po 1. roku życia
Ważne pytanie związane z dietą rocznego dziecka dotyczy mleka. Przez pierwsze miesiące to właśnie ono stanowiło główny element jadłospisu. Co zatem w kolejnych etapach rozwoju? Oczywiście mleko wciąż pozostaje istotnym produktem, który musi znaleźć się w diecie małego człowieka. Co prawda nie pokryje ono w pełni zapotrzebowania energetycznego, jednak nadal stanowi źródło wielu ważnych elementów, jak żelazo, kwasy tłuszczowe, fosfor czy witaminy.
Z tego powodu część kobiet wciąż karmi piersią lub mlekiem modyfikowanym. Co ważne – po ukończeniu przez dziecko 12 miesięcy śmiało można wprowadzać mleko krowie lub roślinne, oczywiście w określonych ilościach. Trzeba pamiętać, że produkt ten ma być jedynie uzupełnieniem innych, stałych posiłków, a nie podstawą diety. Ponadto w ciągu doby należy poić dziecko przede wszystkim wodą.
Dziecko nie chce jeść – co robić?
A co robić, gdy maluch nie chce jeść? Odpowiedź jest prosta – nie zmuszać. Każdy człowiek miewa od czasu do czasu momenty spadku apetytu. Jeśli zdarzy się, że dziecko odmawia jedzenia, nie należy się martwić. Trzeba jedynie zadbać, by piło odpowiednią ilość płynów. Z pewnością mniejsza ilość pokarmu nie zaważy na jego rozwoju.
Jeżeli jednak dziecko stale wykazuje niechęć do jedzenia, wówczas warto zastanowić się na zmianami w diecie. Przede wszystkim posiłki powinny być świeże, przyrządzone z dobrych produktów i podawane w atrakcyjny dla malucha sposób. Menu rocznego dziecka warto też stale urozmaicać, wprowadzając nowe potrawy lub nieco modyfikując ich formę.