Doppler żył – kiedy należy przeprowadzić badanie?
Dbanie o zdrowie jest jednym z najważniejszych zadań człowieka w życiu. Czasami profilaktyka nie jest w stanie zapobiec zapadnięciu na chorobę. Wtedy konieczne jest skorzystanie z usług lekarza. Licząc na szybką diagnozę, warto wiedzieć, gdzie należy się udać. W tym tekście dowiesz się co zrobić po tym, jak zauważysz problemy z krążeniem w nogach.
Doppler żył kończyn dolnych – co to jest?
Badanie Dopplera to badanie ultrasonograficzne. Jak wiemy, zwykłe USG daje lekarzom możliwość wglądu w głąb ciała, odzwierciedlając wygląd narządów wewnętrznych. Doppler żył jest w stanie dodatkowo określić dokładne zachowanie krwi w żyłach i tętnicach. Na jego podstawie medycy są w stanie określić kierunki i prędkość przepływu krwi.
W ten sposób mogą łatwo ustalić, czy nie dochodzi do wypaczeń w działaniu układu krwionośnego. Lekarz przeprowadzający badanie będzie poszukiwał wszelkich oznak wystąpienia zmian takich, jak najmniejsze nawet zwężenie naczyń krwionośnych lub ich całkowita niedrożność. Doppler daje też możliwość oceny poziomu nasilenia miażdżycy.
USG żył kończyn dolnych – kiedy lekarze z niego korzystają?
Doppler żył kończyn dolnych powinien być częścią diagnozowania w momencie, gdy lekarz podejrzewa wystąpienie zakrzepicy żylnej. Poza tym wykonanie tego badania ultrasonograficznego powinno być jednym z pierwszych działań przy diagnostyce malformacji naczyniowej. Dokładny obraz pozwoli chirurgowi naczyniowemu na dobranie odpowiednio skutecznego sposobu leczenia.
Ponadto osoby, które oczekują na operację też mogą być poddane badaniu Dopplera żył. W takiej sytuacji ma ono na celu umożliwienie lekarzom przygotowania się do zabiegu. Przeprowadzenie badania znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia nieprzewidywalnych i trudnych momentów w trakcie poważnej operacji, jednocześnie minimalizując ryzyko powikłań.
Doppler żył – jakie objawy powinny na niego skierować?
Może być też tak, że pacjent nie jest jeszcze pod opieką lekarza, ale zaczyna obserwować u siebie objawy, które niepokoją go. Na badanie USG żył kończyn dolnych powinny zapisać się te osoby, które zauważają zmiany w swoich kończynach: liczne siniaki i częściej występujące wysypki. Występowanie żylaków to też bezpośrednie wskazanie do tego badania.
Poza tym Doppler żył rozwieje wszelkie wątpliwości również, gdy dokuczają nam niewytłumaczalne bóle kończyn, zaburzenia czucia i drętwienie oraz obrzęki. Poza tym czujność powinno zdecydowanie wzbudzić częste odczucie ciężkości nóg, zwłaszcza występujące wieczorami.