Garść informacji na temat badań płodności

Garść informacji na temat badań płodności

Problemy z zajściem w ciążę mogą mieć wiele przyczyn, jedną z nich są zaburzenia płodności. Określenie źródła problemu nie musi być trudne, wystarczy wykonać szereg odpowiednich badań, które pozwolą ustalić przyczyny tej dysfunkcji.

Badanie płodności – jak wygląda?

Problemy z zajściem w ciążę nie dotyczą jedynie kobiet, wielu mężczyzn żyje z zaburzeniami płodności, które zostają wykryte dopiero w trakcie starań o dziecko. Niepłodność jest zjawiskiem odwracalnym, wystarczy wykonać odpowiednie testy na płodność, a następnie poddać się leczeniu.Kobiety decydujące się na badania w zakresie diagnostyki swojej płodności najpierw powinny zgłosić się do ginekologa. Wykona on standardowe badanie ginekologiczne i USG oraz zleci wykonanie badań laboratoryjnych, które pozwolą określić przyczynę problemu. Jeżeli otrzymane wyniki i badania nie przyniosą odpowiedzi, warto zgłosić się do kliniki niepłodności, gdzie zostaną przeprowadzone dokładniejsze badania. Pierwszym z nich będzie ocena ilości i jakości pęcherzyków zdolnych do wzrostu i rozwoju komórki jajowej. Każda kobieta rodzi się z określoną pulą pęcherzyków, których ilość zmniejsza się wraz z wiekiem.

Kolejnym etapem będzie genetyczny Test na płodność, jego analiza pozwoli wykryć nieprawidłowości, które przyczyniają się do niepłodności oraz częstych poronień.U mężczyzn pierwszy etap badań wygląda tak samo jak u kobiet. Zalecane są badania hormonalne wykonane w laboratorium, gdy nie są one jednoznaczne trzeba kontynuować i wykonać dalsze testy na płodność. Wykonuje się je w laboratoriach andrologicznych, polegają na dokładnej analizie nasienia. Test na płodność z nasienia pozwala określić wiele parametrów, które mogą mieć wpływ na zaburzenia płodności, zalicza się do nich ruchliwość i liczbę plemników, objętość i pH nasienia, morfologię plemników, posiew bakteriologiczny i wiele innych.

Czy testy na płodność można wykonać samodzielnie?

Odpowiednio przygotowane laboratoria specjalizujące się w dziedzinie płodności są w stanie przeprowadzić analizę na postawie próbki pobranej przez pacjenta samodzielnie w domu. Wystarczy wykupić odpowiedni pakiet badań i czekać na przesyłkę zawierającą zestaw służący do samodzielnego pobrania próbki. Tego typu badanie płodności należy wykonać według załączonej instrukcji, tak, aby nie zanieczyścić pobranego materiału. Następnie pobraną próbkę należy dostarczyć do laboratorium w określony sposób.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.