Rak szyjki macicy – jak się przed nim chronić?

Rak szyjki macicy – jak się przed nim chronić?

Rak szyjki macicy jest czwartym pod względem częstości występowania i śmiertelności nowotworem złośliwym atakującym kobiety. Na szczęście jego wczesne wykrycie gwarantuje całkowite wyleczenie. Dlatego wiele państw, w tym też Polska, wprowadziło darmową cytologię, która umożliwia wczesne wykrycie choroby. Jak wygląda badanie cytologiczne i jak często należy je robić?

Rak szyjki macicy – rokowania

Rak szyjki macicy jest nowotworem złośliwym i na początku nie daje żadnych objawów. Dopiero w późniejszym stadium choroby kobiety skarżą się na nietypowe krwawienie (w środku cyklu lub po stosunku). W stadium początkowym nowotwór jest całkowicie uleczalny. Dlatego tak ważne jest, by go wcześnie wykryć.

Cytologia – co to?

Cytologia jest badaniem, podczas którego pobiera się komórki szyjki macicy do badań. Trafiają one potem do laboratorium, gdzie bada się, czy są wśród nich nieprawidłowe komórki, z których mógłby się rozwinąć rak.

Kto powinien poddawać się badaniu?

Cytologię powinny wykonywać dorosłe kobiety co 3 lata, jeśli ich wyniki badań są prawidłowe. Natomiast kobiety, które uzyskały wyniki pozytywne, powinny badać się co roku.

Obniżona odporność, przebyta chemioterapia oraz bycie nosicielem wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) podwyższa ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Wirusem HPV można się zarazić w trakcie stosunku seksualnego. Dlatego o cytologii powinny szczególnie pamiętać kobiety często zmieniające parterów seksualnych.

Jak wygląda pobranie materiału do badań?

Pacjentka zajmuje fotel ginekologiczny, a lekarz umieszcza w jej pochwie Wziernik ginekologiczny. Wzierniki dopochwowe to urządzenia umożliwiające poszerzenie kanału pochwy i precyzyjne pobranie wymazu z szyjki macicy (za pomocą szczoteczki na długiej rączce). Następnie wymaz jest utrwalany i wysyłany do laboratorium. Na wyniki czeka się zwykle od kilku dni do kilku tygodni.

Czy trzeba bać się cytologii?

Wziernik ginekologiczny jest tym, co wiele kobiet kojarzy z potencjalnym bólem i skutecznie odstrasza od badania. I dawniej rzeczywiście metalowe wzierniki dopochwowe mogły powodować dyskomfort lub nawet ból. Jednakże obecnie stosuje się wzierniki ginekologiczne jednorazowe. Są one zrobione z przezroczystego plastiku dobrej jakości, a ich używanie nie powoduje żadnych urazów, ani otarć.

Obecnie takie wzierniki ginekologiczne jednorazowe są produkowane w kilku rozmiarach i nawet kobieta, która jeszcze nie współżyła, może mieć pewność, że jej cytologia będzie bezbolesna.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.