USG piersi – ważne badanie profilaktyczne
USG piersi (czyli sonomammografia) to szybkie i bezbolesne badanie za pomocą ultrasonografu. Jednocześnie stanowi ono niezwykle istotny element profilaktyki kobiecego zdrowia. Co warto wiedzieć o sonomammografii?
Dlaczego sonomammografia jest tak ważna?
Badanie USG piersi zalicza się do najistotniejszych metod diagnostyki kobiecego zdrowia. Sonomammografia służy wczesnemu wykrywaniu najgroźniejszych chorób w obrębie gruczołu piersiowego. Przykładem są włókniaki, guzy, torbiele, o których obecności w początkowej fazie pacjentka często nie ma pojęcia z uwagi na brak objawów i dobre ogólne samopoczucie. Warto dodać, że mnóstwo śmiertelnych chorób daje początkowo bardzo niejednoznaczne symptomy (np. senność, zmęczenie czy osłabienie), które zupełnie nie są kojarzone z poważnym schorzeniem. Bardzo często zdarza się niestety, że kobieta odwiedza lekarza dopiero po zauważeniu specyficznych objawów choroby. Wówczas na skuteczne leczenie i powrót do zdrowia może być już zbyt późno. Specjaliści apelują więc do kobiet, by regularnie wykonywały USG piersi. W ten sposób mogą ochronić własne życie, zapobiegając rozwojowi chorób nowotworowych. Sonomammografię trzeba zatem zapisać na listę niezbędnych badań profilaktycznych.
Częstotliwość badań – kiedy robić USG piersi?
Wiele kobiet zadaje pytania, jak często robić USG piersi. Odpowiedź zależna jest od wieku pacjentki. W przypadku kobiet przed 40. rokiem życia zgłaszanie się na badania nie powinno odbywać się rzadziej niż co 2 lata. Lekarze sugerują jednak, by pacjentki, które ukończyły 30 lat, wykonywały sonomammografię co rok. Panie po 50. roku życia muszą jeszcze częściej robić USG piersi, podobnie jak osoby będące w grupie ryzyka. W takim wypadku badanie wskazane jest co 6 miesięcy. Ponadto trzeba pamiętać, że zgłoszenie się do specjalisty jest obowiązkowe zawsze po zaobserwowaniu u siebie objawów, które mogą zaniepokoić. Przede wszystkim chodzi o dolegliwości bólowe, przebarwienia, owrzodzenia, wycieki z brodawek (np. krwiste lub ropne). Zalecane jest też samobadanie piersi w domu. Wiele kobiet w ten sposób wyczuło obecność zmian – zgrubień, zniekształceń, guzów, powiększonych węzłów chłonnych. W takim wypadku należy niezwłocznie zapisać się na USG piersi.