W jaki sposób leczyć powrózek nasienny?

W jaki sposób leczyć powrózek nasienny?

Powrózek nasienny jak powszechnie wiadomo powstaje na skutek stopniowego poszerzania się naczyń żylnych wiciowatego splotu. Opisywane schorzenia najczęściej pojawia się u młodszych mężczyzn.

Co warto wiedzieć?

Powrózek nasienny jak wspomniano we wstępie, to nienaturalnie poszerzone naczynia żylne, które tworzą charakterystyczny splot wiciowaty powrózka nasiennego. Mowa tutaj oczywiście o splocie, który odpowiedzialny jest za odprowadzanie krwi żylnej bezpośrednio z jądra. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie powrózek nasienny jest jednym z najczęstszych przyczyn niepłodności. Według najnowszych statystyk opisywane schorzenie odpowiada za 40% przypadków niepłodności u młodych mężczyzn. Głównym problemem jest oczywiście znaczne nasilenie przepływu krwi, co prowadzi do wzrostu temperatury. Żylaki powrózka nasiennego niestety prowadzą do zaniku wytwarzania męskich komórek rozrodczych.

Jakie są objawy?

Powrózek nasienny rzadko kiedy daje fizyczne objawy, a co najważniejsze nie powoduje on praktycznie żadnych dolegliwości klinicznych. Między innymi dlatego też wielu mężczyzn o chorobie dowiaduje się dopiero wtedy, gdy pojawiają się problemy z płodnością. Zmiany fizyczne wyczuwalne są jedynie w mosznie (na tylnej powierzchni jądra). W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić trzy główne grupy żylaków powrózka nasiennego. Do pierwszej grupy zaliczamy bardzo małe zmiany, które są niesłychanie trudne do wyczucia w trakcie zwykłego badania palpacyjnego. Średnie zmiany widoczne są podczas badania palpacyjnego (zwłaszcza przy pozycji stojącej). Do ostatniej grupy zaliczamy oczywiście bardzo duże zmiany, które są widoczne gołym okiem w każdej pozycji. Najskuteczniejszą metodą diagnozowania żylaków powrózka nasiennego jest klasyczne badanie USG Dopplera.

Jak wygląda leczenie?

W pierwszej kolejności należy oczywiście zgłosić się do doświadczonego urologa, czyli do specjalisty zajmującego się leczeniem różnorodnych chorób układu moczowego i układu płciowego. We współczesnej medycynie możemy wyróżnić kilka metod leczenia. Urolog może zalecić wykonanie embolizacji. Mowa tutaj oczywiście o zamknięciu światła naczynia krwionośnego. Kolejnym rozwiązaniem jest sklerotyzacja naczynia, a dokładniej mówiąc wprowadzanie specjalnego środka farmakologicznego, który stopniowo powoduje obkurczanie, a następnie zasklepianie naczynia. Jeżeli chodzi o operacje chirurgiczne, to wykonywane są one wyłącznie w najcięższych przypadkach. Poprzez proste cięcia na przebiegu powrózka nasiennego możliwe jest usunięcie wszelkich zmian chorobowych.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.