Wziernik ginekologiczny – co to jest i jak wygląda badanie z użyciem wziernika?

Wziernik ginekologiczny – co to jest i jak wygląda badanie z użyciem wziernika?

Wzierniki ginekologiczne, inaczej określane też jako dopochwowe, są podstawowym narzędziem używanym podczas badania w gabinecie ginekologicznym. Ponadto stosowane są one w trakcie wielu zabiegów. Jak wygląda wziernik i jak przebiega badanie z jego użyciem?

Czym jest wziernik ginekologiczny?

Narzędzie jak wziernik ginekologiczny lub dopochwowy jest używane w celu poszerzenia pochwy oraz oceny szyjki macicy.

Wziernik składa się z dwóch równolegle ułożonych i połączonych ze sobą łyżek, które umieszczane są w pochwie pacjentki, a następnie rozszerzane za pomocą mechanizmu. Rzadziej stosuje się wzierniki dwuczęściowe – mają one postać dwóch osobnych łyżek.

Obecnie najczęściej w gabinetach używane są Wzierniki ginekologiczne jednorazowe wykonane z przezroczystego tworzywa sztucznego. Tego typu wzierniki dopochwowe są bardzo bezpieczne w używaniu, ponieważ są higieniczne i lekarz za każdym razem stosuje nowe narzędzie.

Warto też wskazać, że wzierniki ginekologiczne występują w różnych rozmiarach – szerokościach łyżek, co pozwala na dobór odpowiedniego narzędzia do pacjentki.

Kiedy ginekolog stosuje wziernik dopochwowy?

Narzędzie jak wziernik ginekologiczny używane jest w gabinecie ginekologicznym przede wszystkim podczas rutynowych badań. Dzięki niemu ginekolog może ocenić szyjkę macicy, a także pobrać materiał do dalszej analizy, na przykład do cytologii.

Również wzierniki dopochwowe wykorzystywane są w celu prowadzenia różnych zabiegów ginekologicznych, na przykład do usuwania nadżerek, łyżeczkowania jamy macicy, konizacji, umieszczenia w jamie macicy spirali antykoncepcyjnej.

Jak przebiega badanie z użyciem wziernika ginekologicznego?

Gdy badanie odbywa się z użyciem jednorazowego wziernika ginekologicznego, wtedy ginekolog dobiera odpowiedni rozmiar wziernika i usuwa z niego opakowanie.

Następnie delikatnie umieszcza wziernik w pochwie pacjentki leżącej na fotelu ginekologicznym, a potem rozwiera go z użyciem specjalnego zamka, aby zobaczyć szyjkę macicy.

Po badaniu wzierniki ginekologiczne jednorazowe są od razu wyrzucane i utylizowane.

Czy badanie z użyciem wziernika jest bolesne?

Badanie z wykorzystaniem wziernika jednorazowego może być dla pacjentki lekkim dyskomfortem, jednak na ogół nie powoduje ono dolegliwości bólowych.

Wiele pacjentek wskazuje, że wzierniki dopochwowe plastikowe są bardziej komfortowe od tych metalowych.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.