Na co zwrócić uwagę wybierając dom opieki?

Na co zwrócić uwagę wybierając dom opieki?

Podjęcie decyzji, że starszy i schorowany rodzic zamieszka w domu opieki, aby miał zapewnioną całodobową pomoc i wsparcie, nigdy nie jest proste. Trzeba jednak pamiętać o tym, że współczesne domy starości to placówki, w których bardzo dba się o pensjonariuszy, dokładając wszelkich starań, aby ostatnie lata życia spędzili godnie. Poza tym, obecność innych starszych osób, zwykle działa aktywizująco. Ludzie, którzy dotychczas siedzieli zamknięci w swoich czterech ścianach, nawiązują nowe znajomości, czasami nawet przyjaźnie. Bywa też i tak, że w tym najpóźniejszym okresie życia, uda im się znaleźć osobę bliską sercu. Zatem w przypadku domów opieki, nie taki wilk straszny, jak go malują.

Na co zwrócić uwagę wybierając dom opieki

Znalezienie renomowanej placówki na szczęście jest już coraz prostsze. Domy starości przechodzą gruntowne remonty, dzięki czemu starsze osoby mieszkają w naprawdę dobrych warunkach, najczęściej w pokojach dwuosobowych, które mają dostęp do łazienki. Pokoje oraz łazienki wyposażone są komfortowo, oraz dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Całe otoczenie zwykle jest bardzo przyjemne, tak by mieszkające tam osoby czuły się jak w domu.

Pracownicy

To, co wyróżnia dobry dom opieki, to jego pracownicy. Bardzo ważne jest to, aby kadra pracownicza była odpowiednio wykształcona oraz przeszkolona do pracy z osobami starszymi. Dobrze, jeżeli w placówce dyżurują lekarze takich specjalizacji jak: psychiatra, neurolog czy geriatra. Jeżeli w przypadku niektórych pacjentów istnieje konieczność leczenia Alzheimera, lub innych chorób dementywnych, ważne jest również to, by na stałe zatrudnienie znaleźli psycholog czy terapeuta zajęciowy. W przypadku leczenia Alzheimera, wszelkie sposoby aktywizowania umysłowego, oraz zachęcania do kontaktów społecznych, są bardzo ważne. Chociaż to nie cofnie choroby, może spowolnić jej bieg. Warto zatem zwrócić uwagę na kadrę pracowniczą zatrudnioną w domu opieki.

Otoczenie

Ważne, aby starsi ludzie, którzy mogą poruszać się o swoich siłach, mieli możliwość spędzenia czasu poza murami domu. Dlatego właśnie istotne jest jego otoczenie. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że bliskość parku czy lasu, lub nawet niewielki ogródek w pobliżu, pozwalają spędzić czas na łonie natury, odetchnąć i zrelaksować się. Jest to ważne w każdym wieku, być może w starości najważniejsze. Wtedy właśnie życie zwalnia bieg, jest zatem więcej czasu na przemyślenia, wspomnienia. Poza tym, w takich miłych okolicznościach przyrody, przyjemniej rozwiązuje się krzyżówki czy czyta książki, a to zawsze jedne z ulubionych zajęć osób starszych.

Źródło tekstu: http://www.kasmin.pl/

Podziel się z innymi!

Comments are closed.