Co zrobić, by zarządzanie zadaniami było efektywniejsze?

Co zrobić, by zarządzanie zadaniami było efektywniejsze?

Należy mieć świadomość, że przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem działalności gospodarczej nie wiedzą, co dokładnie zrobić, by zarządzanie zadaniami było efektywniejsze.

Metoda OKR

W najprostszy możliwym ujęciu oznacza ona: cele i kluczowe rezultaty. Godny uwagi jest fakt, że można bez większego problemu stosować ją w systemie zarządzania czasem. W pierwszej kolejności trzeba wyznaczyć od 3 do 5 najbardziej istotnych obszarów firmy.

Następnie przedsiębiorca powinien określić od 1 do 3 mierników sukcesu każdego z nich. Dzięki temu można będzie stwierdzić, czy określony cel został osiągnięty. Rekomendowane jest regularne śledzenie postępów i mierzenie stopnia ich realizacji.

Strategia najbliższego działania

Warto podzielić większe zadania na pojedyncze czynności. Świetnym rozwiązaniem będzie także wyznaczenie sobie najbliższych działań. Są to praktycznie wszystkie czynności, które można bez żadnego problemu zrealizować bez odrywania się od zadania.

Należy koncentrować się tylko na najbliższym celu. Przedsiębiorca będzie wtedy nie tylko zdecydowanie bardziej zmotywowany, ale również nie będzie martwił się, co będzie później.

Lista „5 minut”

Osoby, które chciałyby, aby Zarządzanie zadaniami w ich wykonaniu było na zdecydowanie wyższym poziomie powinny stworzyć listę zadań, które będą w stanie zrealizować w ciągu maksymalnie 5 minut. Doskonałym przykładem może być przeczytanie artykułu, zrobienie 20 pompek czy nauczenie się 20 słówek w języku obcym.

Jak wiadomo praktycznie każda osoba ma w ciągu dnia mnóstwo chwil, które spędza zupełnie bezproduktywnie. Doskonałym przykładem może być stanie w kolejce do lekarza czy do kasy. Warto właśnie wtedy wybrać jedno z zadań, którego wykonanie zajmie maksymalnie 5 minut.

Efekt Zeigarnik

Rosyjska psycholog dostrzegła, że ludzie zdecydowanie lepiej pamiętają sprawy, które nie zostały przez nich dokończone. Można wykorzystać metodę do zarządzania zadaniami.

Osoby, które chcą wykonać określone zadanie, powinny przynajmniej je zacząć. Przedsiębiorca będzie wtedy mimowolnie wracał do niego myślami.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.