Jakie są obowiązki opiekunki osób starszych?

Jakie są obowiązki opiekunki osób starszych?

Rodziny seniorów lub też samotni seniorzy bardzo często korzystają z usług opiekunek. Opiekunka nierzadko mieszka w domu razem ze starszą osobą albo też odwiedza ją codziennie na kilka lub kilkanaście godzin. Wykonujący taki zawód mogą podejmować zatrudnienie także w domach opieki czy domach seniora.

Czym na co dzień zajmuje się opiekunka?

Obowiązki opiekującego się zależą od stanu zdrowia seniora i jego kondycji psychoruchowej. Często Opiekunka do osoby starszej jest jednocześnie gospodynią i kucharką, innym razem jej zadanie to np. zakupy i mycie okien. Wszystko ustala się z wyprzedzeniem przy podpisywaniu umowy.

W domach opieki obowiązków może być więcej, przy czym niekiedy dotyczą one jednego seniora, a innym razem wszystkich. Opiekunki do osoby starszej mają wtedy dyżury w konkretnych porach lub odnośnie określonego zakresu obowiązków. Zazwyczaj jest tak, że niezależnie od godziny, obecne muszą być przynajmniej dwie lub trzy opiekunki na obiekt.

Trudna, czasami niewdzięczna praca

Nierzadko opiekunka do osoby starszej musi pomagać podopiecznemu w codziennej higienie. Seniorzy miewają z tym kłopoty czy to w związku z postępującą chorobą psychiczną (demencja), czy w wyniku nadwagi, częściowego paraliżu itd. Zachowanie prawidłowej higieny jest ważne, bo pozwala utrzymać daną osobę w zdrowiu, bez odleżyn i innych podobnych dolegliwości.

Najtrudniej jest dbać o osoby leżące, często sparaliżowane w wyniku np. wylewu. Wtedy to właśnie na barkach opiekunki leży całokształt pracy związanej z prawidłową higieną osobistą i kondycją organizmu. Musi ona też pilnować, by podopieczny przyjmował odpowiednią ilość pokarmu i płynów dobowo, a także by regularnie się wypróżniał.

Czy warto zostać opiekunką?

Jako zawód, opiekunka do osoby starszej jest dość często wybieraną profesją, głównie przez kobiety. Być może wynika to z chęci pomocy innym osobom, chęci robienia w życiu czegoś ważnego i dobrego. Opiekunki zatrudniają się u prywatnych ludzi lub w przeróżnych instytucjach zajmujących się seniorami.

Zarobki są różne, niekiedy bardzo wysokie. Innym razem są to kwoty pozwalające dorobić sobie do pensji. Wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę, bo w niektórych krajach występuje duże zapotrzebowanie na profesjonalne opiekunki. Wiąże się to z lepszymi wypłatami, niekiedy można zamieszkać na dłużej wraz z podopiecznym (darmowe zakwaterowanie). Przydatna bywa znajomość języka obcego w stopniu komunikatywnym.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.