Czym jest druk sublimacyjny? Opis, zastosowanie i zalety

Czym jest druk sublimacyjny? Opis, zastosowanie i zalety

Nadruki mogą być wykonane wieloma technikami. Wśród nich znajduje się druk sublimacyjny. Czym dokładnie jest tego typu druk? Kiedy stosowany jest on najczęściej?

Na czym polega technika druku sublimacyjnego?

Termin jak druk sublimacyjny odnosi się do techniki druku, która wykorzystuje zjawisko określane jako sublimacja.

Sublimacja w poligrafii polega na wykonaniu druku z użyciem atramentów wodnych na papierze transferowym, a następnie na przeniesieniu go na podłoże z użyciem podgrzewanej prasy. Gdy papier dociskany jest do podłoża, dochodzi do procesu sublimacji atramentu i do jego przejścia ze stanu stałego w gazowy. W efekcie nadruk przenoszony jest na podłoże i wtapia się w nie. Po nadruku powierzchnia może być dodatkowo pokryta lakierem chroniącym przed UV, co wpływa na trwałość kolorów.

Dzięki zjawisku jak sublimacja druk może być wykonany na wielu podłożach, między innymi na tkaninach poliestrowych oraz na innych materiałach wykonanych z tworzywa sztucznego, pokrytych lakierem poliestrowym.

Nadruk sublimacyjny – jakie ma zastosowanie?

Najczęściej Druk sublimacyjny jest prowadzony na gadżetach reklamowych. Pozwala na szybkie przygotowanie personalizowanych produktów – już od jednej sztuki.

Wśród głównych zastosowań, jakie ma nadruk sublimacyjny, znajduje się znakowanie odzieży, między innymi koszulek t-shirt, polo, z długimi rękawami, bluz, toreb czy czapek. Technika ta często używana jest też do przygotowywania technicznej odzieży sportowej.

Za pomocą techniki jak sublimacja druk można również wykonać na kubkach, smyczach, parasolach, plecakach, torbach, bransoletkach tkaninowych, bidonach, flagach.

Warto pamiętać o tym, że nadruk tą metodą można wykonać wyłącznie na białych i jasnych podłożach!

Zalety druku sublimacyjnego

Wykonane z wykorzystaniem sublimacji druki cechują się fotograficzną jakością i żywymi, nasyconymi kolorami z opcją przejść gradientowych. Sam proces druku jest także przyjazny dla środowiska naturalnego i dla człowieka, ponieważ atramenty do sublimacji bazują na wodzie, a nie na rozpuszczalnikach.

Ze względu na technikę wykonania nadruk sublimacyjny charakteryzuje się bardzo wysoką trwałością, elastycznością, odpornością na spranie, mycie i na ścieranie. To powoduje, że może on służyć na lata.

Warto też podkreślić, że nadruki sublimacyjne wyróżniają się korzystnymi cenami, nawet w przypadku niewielkich nakładów.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.