Druk sublimacyjny – sposób na żywy i kolorowy nadruk na tkaninie

Druk sublimacyjny – sposób na żywy i kolorowy nadruk na tkaninie

Technika druku sublimacyjnego stosowana jest w branży poligraficznej już od lat. Tą metodą wykonuje się najczęściej nadruk na tkaninie. Czym dokładnie jest druk sublimacyjny? Jakie są jego najważniejsze zalety? Jakie jest jego zastosowanie?

Czym jest druk sublimacyjny?

Druk sublimacyjny to wieloetapowy proces poligraficzny – drukarski, który polega na przygotowaniu druku z wykorzystaniem metody sublimacji, czyli zjawiska przejścia ze stanu stałego w gazowy, z pominięciem stanu ciekłego.

W metodzie takiej jak sublimacja druk rozpoczyna się od opracowania wzoru na komputerze. Następnie przygotowuje się specjalny wydruk na papierze transferowym na ploterze – maszynie drukującej. Do druku stosuje się wtedy specjalne atramenty do sublimacji. Następnie papier transferowy umieszczany jest na nawierzchni przedmiotu przeznaczonego do zadrukowania i umieszczany w termoprasie. Pod wpływem wysokiego ciśnienia oraz temperatury dochodzi do transferu wzoru.

Druk sublimacyjny wykorzystuje wówczas zjawisko przejścia pigmentów sublimacyjnych w atramencie bezpośredni ze stanu stałego w gazowy. Powstałe pary przechodzą wtedy na nawierzchnię do zadruku.

Jakie są najważniejsze zalety druku sublimacyjnego?

Wykonany metodą sublimacyjną nadruk na tkaninie posiada wiele zalet, które powodują, że jest ona wybierana bardzo często przy produkcji różnych artykułów tekstylnych.

Przede wszystkim druk sublimacyjny umożliwia wykonanie wydruków o bardzo wysokiej jakości – w nasyconych, żywych kolorach o fotograficznej rozdzielczości. Zadruki mogą posiadać przejścia tonalne oraz ostre kontury.

Także poprzez metodę taką jak sublimacja druk jest bardzo trwały i wytrzymały. Gdy jest on wykonany na ubraniach, wtedy zachowują one swój atrakcyjny wygląd nawet po wielu praniach. Tkaniny zadrukowane prezentowaną metodą są przy tym elastyczne, miękkie i przyjemne w dotyku.

Druk sublimacyjny na tkaninach – kiedy stosowany jest najczęściej?

Metoda druku sublimacyjnego jest najczęściej stosowana do produkcji odzieży reklamowej, eventowej, na przykład koszulek t-shirt czy odzieży sportowej.

Także druk sublimacyjny stosowany jest przy zadruku flag, parasolek, smyczy, toreb, plecaków, namiotów, wszywek ubraniowych, poduszek, pościeli, tapicerek meblowych.

Podsumowując, dzięki metodzie druku sublimacyjnego możliwe jest uzyskanie najwyższej jakości nadruków na tkaninach.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.