Różniaste struny

Różniaste struny

Struny do gitar są bardzo różne. Wiele osób taktuje je po macoszemu nie zdając sobie sprawy z ich wpływu na brzmienie całego instrumentu. Wybór strun to sprawa indywidualna i każdy powinien eksperymentować i sam wybrać struny idealne. Jednak kilka ciekawostek może nieco ułatwić nasz wybór bo struna strunie nierówna.

Z czego są wykonane struny do gitary klasycznej?

Struna wiolinowa do muzyki flamenco i muzyki klasycznej wykonana jest z nylonu, włókna węglowego lub tytanu. Struna do gitary basowa zwykle ma splecione nylonowe rdzenie zawinięte drutem miedzianym. Te powłoki to różnego rodzaju metale, które wpływają na dźwięk naszych strun. Twardy materiał zapewnia jaśniejszy dźwięk. Te miękkie dają cieplejszy ciepły dźwięk. Zaś czyste metale, jak srebro, zapewniają pełny i wyraźny dźwięk.

Wady i zalety różnego rodzaju strun

Struna do gitary nylonowa oferuje ciepły dźwięk, zadowalające podtrzymanie oraz zrównoważone brzmienie. Nie jest ona jednak tak głośna ani potężna jak pozostałe rodzaje strun. Jednak na dobrej gitarze może wytwarzać dźwięk, który nie ma sobie równych.

Struna węglowa zapewnia jasną barwę, doskonałą projekcję oraz mocny dźwięk. Jej strojenie jest stabilne i wystarcza na bardzo długo. Jej intonacja jest jednak niespójna, przedłużenie krótkie a brzmienie cienkie albo ostre porównując ją do innych rodzajów strun.

Struna tytanowa jest zasadniczo struną nylonową z dodatkiem, który wpływa na jej niebieskawy wygląd i zmienia jej dźwięk. Ma dobre podtrzymanie i łatwe wibrato. Jednak i ona ma wady. Jedną z nich jest wysoka ostrość wydźwięku co może skutkować kiepską jakością. Ponadto strojenie jest bardzo wrażliwe jeśli chodzi o zmiany temperatury.

Czym jest rodzaj naciągu w strunach?

Kupując struny warto zwrócić uwagę na napięcie. Jest ono ważne ponieważ ma bezpośredni wpływ na brzmienie instrumentu oraz na odczucia muzyka. Napięcie to siła, którą musimy przyłożyć do struny, by stworzyć odpowiedni i prawidłowy dźwięk. Producenci produkują różne rodzaje strun z różnymi napięciami, od lekkich po twarde i ciężkie. Normalna struna będzie optymalnym wyborem. Zdarza się, że muzycy faworyzują struny z wyższym napięciem bo dają głośniejszy atak. Jednak podczas wyboru strun najlepiej kierować się własnymi preferencjami i wybrać takie, które sprawdzą się dla nas najlepiej. W tym celu może będziemy musieli nieco poeksperymentować z różnymi rodzajami strun.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.