Jakie kwestie uwzględnić przy wyborze programu do fakturowania?

Jakie kwestie uwzględnić przy wyborze programu do fakturowania?

Można zaobserwować, że obecnie zdecydowana większość przedsiębiorstw korzysta z programów do wystawiania faktur. Nie wszyscy właściciele firm jednak wiedzą, jakie aspekty powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jakie cechy powinien mieć dobry program do faktur.

Program powinien pozwalać oszczędzać czas

Należy mieć świadomość, że rozwiązanie znajdujące się w ofercie znanych producentów na podstawie numeru NIP pobiera dany kontrahenta z bazy GUS. Dzięki temu przedsiębiorca może oszczędzić cenny czas na ręczne wpisywanie wszystkich informacji. Wspomniany fakt ma bardzo istotne znaczenie w przypadku osób, które posiadają ogromne bazy klientów.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że przeważnie oprogramowania w najwyższych pakietach nie mają limitu liczby wystawianych dokumentów. Godny uwagi jest również fakt, że system dodatkowo sprawdzi, czy dany kontrahent jest czynnym płatnikiem VAT.

Bardzo łatwe rozliczenia z urzędami oraz tworzenie dokumentacji

Warto wiedzieć, że dobry program do faktur będzie automatycznie generował jednolity plik kontrolny JPK. Ponadto zawiera wszystkie istotne kody GTU czy procedury podatkowe. Należy również mieć świadomość, że przedsiębiorca będzie mógł wysłać deklaracje VAT-UE, VAT-7 bezpośrednio z systemu, a następnie pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

Rozwiązanie znajdujące się w ofercie renomowanego producenta pozwala także na wyliczenie zaliczki na podatek dochodowy. Istnieje także możliwość prowadzenia ewidencji środków trwałych czy ich amortyzacji.

Dostępność oraz bezpieczeństwo

Rekomendowane jest postawienie na taki program do faktur, z którego przedsiębiorca będzie mógł zawsze skorzystać. Oczywiście wspomnianego efektu nie będzie się dało uzyskać, jeżeli oprogramowanie będzie działało tylko na jednym komputerze w biurze. Zdecydowanie najlepszą możliwą opcją będzie postawienie na produkt, który działa online.

W najprostszym możliwym ujęciu oznacza to, że do jego korzystania będzie wystarczało dowolne urządzenie z dostępem do internetu. Właściciel firmy powinien mieć możliwość wystawienia faktury z laptopa, tabletu czy smartfona. Nie jest oczywiście zalecane sugerowanie się tylko ceną przed podjęciem decyzji o wyborze.

Artykuł powstał woparciu o materiały znalezione na afaktury.pl.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.