Outsourcing usług księgowych – rozwiązanie dla wielu firm

Outsourcing usług księgowych – rozwiązanie dla wielu firm

Wiele firm obecnie przywiązuje dużą uwagę do prowadzenia księgowości oraz finansowych spraw. Właściciele coraz bardziej dbają, by wszystkie kwestie finansowe oraz sprawozdawcze były na najwyższym poziomie, zgodnie z obowiązującym stanem prawnym. Niestety znalezienie dobrych księgowych to nie jest taka prosta sprawa. Nie zawsze też warunki finansowe pozwalają na takie rozwiązanie. Wówczas wiele firm i przedsiębiorstw decyduje się na nawiązanie stałej współpracy z zewnętrznym księgowym czyli firmą oferującą usługi księgowe. Czy to dobre rozwiązanie? Odpowiedź poniżej.

1. Outsourcing usług księgowych

Outsourcing księgowości to dość nowoczesna, aczkolwiek chętnie stosowana praktyka w wielu firmach (szczególnie w dużych miastach). Taka współpraca odbywa się zawsze na podstawie umowy, w której dokładnie zawarty jest jej zakres oraz częstotliwość. Wiele firm decyduje się na outsourcing księgowości, który może obejmować codzienną obecność księgowego w firmie lub w ustalonych dniach. Zakres takiej obsługi jest dostosowany do potrzeb konkretnego klienta.

Outsourcing księgowości pomaga zaoszczędzić firmie dzięki swoim działaniom nawet od 20 do 40%. Dzieje się tak dlatego, iż oferują atrakcyjne ceny za tego typu współpracę, nie są pracownikami zatrudnionymi przez konkretną firmę oraz posiadają wszelkie do pracy sprzęty i narzędzia w postaci komputerów, laptopów, specjalistycznych programów księgowych, które na bieżąco są aktualizowane i odnawiane.

2. Co obejmuje współpraca?

W zależności od firmy i jej konkretnych potrzeb, usługa outsourcing księgowości może obejmować następujące zadania: prowadzenie ksiąg rachunkowych zgodnie z obowiązującymi przepisami w systemie komputerowym, sporządzanie miesięcznych i rocznych deklaracji podatkowych i składanie ich do właściwych urzędów, obsługę zwrotów VAT, sporządzanie rocznych sprawozdań finansowych i ich składanie do urzędu skarbowego i KRS, sporządzanie i składanie sprawozdań do GUS i NBP, sporządzanie różnorodnych raportów dla klienta.

Współpraca może ponadto obejmować również takie kwestie jak: wyprowadzenie zaległości powstałych przed zawarciem umowy, porady dotyczące działalności danej firmy, porady dotyczące obowiązujących przepisów w danej sprawie, porady dotyczące spraw pracowników, reprezentacja w kontaktach z dłużnikami, organami administracji, sądami i organami egzekucyjnymi.

3. Jaką firmę wybrać?

Do prowadzenia swoich spraw warto wybrać dobra, sprawdzoną i doświadczoną firmę księgową, która posiada w swojej ofercie kompleksowy zakres usług zarówno w dziedzinie księgowości, rachunkowości jak i finansów.

Tylko taka firma zapewni porządek w firmie oraz sprawi, że jej właściciele będą mogli liczyć na pomoc w każdym momencie i w każdej kwestii.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

Podziel się z innymi!

Comments are closed.