Jakie kwalifikacje powinna mieć opiekunka osób starszych

Jakie kwalifikacje powinna mieć opiekunka osób starszych

Społeczeństwa państw europejskich starzeją się, w związku z tym poszukiwani są opiekunowie osób starszych. Pracę można znaleźć zarówno w rodzinach, jak i domach opieki nad osobami starszymi.

Predyspozycje opiekuna osób starszych

Jest to jeden z nielicznych zawodów, w przypadku którego większą rolę odgrywają predyspozycje niż kwalifikacje.

Bez względu na psychiczny czy fizyczny stan zdrowia podopiecznego opiekunka musi wykazywać się nadzwyczajną cierpliwością. Osoby starsze wszystkie czynności wykonują znacznie wolniej i ten czas trzeba im dać. Nie tylko nie wolno okazywać zniecierpliwienia, ale także nie można wyręczać ich w wykonywaniu codziennych czynności.

Bardzo ważna jest zdolność empatii, czyli umiejętność wczuwania się w sposób myślenia, odczuwania innych osób. To znacznie ułatwia zrozumienie zachowania i reakcji podopiecznego.

Dobry opiekun osób starszych bardzo szybko staje się przyjacielem osoby starszej, towarzyszy jej we wszystkich czynnościach. Nawiązanie bezpośrednich więzi nie tylko ułatwia sprawowanie opieki, ale pomaga podopiecznemu w utrzymaniu sprawności psychicznej i fizycznej jak najdłużej.

Wykonywanie tego zawodu wymaga dobrej kondycji fizycznej, zwłaszcza w opiece na osobami niepełnosprawnymi fizycznie. Często trzeba je podnieść, pomóc zmienić pozycję na łóżku.

Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech oferuje wiele agencji zatrudnienia, ale pod warunkiem że mają właśnie takie predyspozycje. Dla kandydatek organizują szkolenia, które pomogą im uzyskać odpowiednie kwalifikacje.

Kwalifikacje opiekunów osób starszych

Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech skierowane są do osób, które posiadają prawo jazdy kategorii B, potrafią porozumieć się w języku niemieckim, potrafią wykonać podstawowe zabiegi higieniczne, w razie konieczności potrafią udzielić pierwszej pomocy.

Kandydatki na opiekunki w Niemczech muszą liczyć się z koniecznością wyjazdu na kilka miesięcy i zamieszkania z podopiecznym. Bardzo często do jej obowiązków będzie należała nie tylko bezpośrednia opieka, ale także przygotowanie posiłków, posprzątanie pokoju. Bardzo często opiekunka staje się członkiem rodziny.

Zarobki opiekunek w Niemczech

Nie ulega kwestii, że oferty pracy dla opiekunek w Niemczech są znacznie korzystniejsze pod względem finansowym niż podobne oferty w Polsce. Konkretne stawki zależą od indywidualnych kwalifikacji, im są wyższe, tym wynagrodzenie też jest wyższe. Średnia stawka to 1500 euro miesięcznie oraz premie za pracę w święta lub dodatkowe godziny.

Artykuł przygotowany we współpracy z Private Care

Podziel się z innymi!

Comments are closed.