Pisanie CV- jak przekonać pracodawcę?
Aby znaleźć wymarzoną pracę, należy przedsięwziąć odpowiednią ilość czasu i przewertować wiele ofert, zanim zdecydujemy, że to będzie właśnie to miejsce, w którym możemy pracować. Najważniejsze jest, żeby praca pokrywała się z naszymi umiejętnościami, doświadczeniem, a także zainteresowaniami. To czynniki, które wpływają na późniejszą satysfakcję z wykonywanego zawodu.
Jak napisać CV – co jest potrzebne, aby zachęcić pracodawcę?
Jest wiele technik dobrego pisania CV. Warto jednak uprzednio dokładnie rozeznać wymagania firmy, jej historię, czy oczekiwania względem stanowiska. Z pewnością inaczej powinien wyglądać dokument, gdy aplikujemy do działu finansowego, a inaczej przy aplikacji do działu HR.
Warto też unikać wpisywania zbyt wielu informacji. Np. informacje o pracy fizycznej nie są do niczego potrzebne firmie poszukującej pracowników umysłowych. Ponadto, CV jest bardziej zwięzłe i szybciej pracodawca może zaznajomić się z faktami dotyczącymi naszego życiorysu.
Struktura właściwie napisanego CV
Żeby CV mogło się spodobać naszemu pracodawcy i żeby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie stanowiska, należy pamiętać o zachowaniu określonej struktury. Musimy wyróżnić swoje dane podstawowe, edukację, doświadczenie, umiejętności, języki, a także zainteresowania.
Bardzo dobrze jest też zrobić odpowiednie wprowadzenie do swojego CV. Możemy przedstawić swoją osobę i umotywować swoje stanowisko. Istotnym elementem jest też dobrze dopasowane zdjęcie oraz klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych. Bez niej nie możemy uczestniczyć w procesie rekrutacyjnym.
Co wyróżnić w CV?
Na początku należy rozeznać, jak napisać CV. Tj. które elementy są ważne, a jakie można pominąć. Z pewnością warto zaznaczyć, jak dane doświadczenie pracownicze wpłynęło na nas. Powinno się wypisać zadania, które się wykonało. To samo tyczy się umiejętności – tutaj należy wpisać określone kursy, szkolenia, czy znajomość oryginalnych programów komputerowych. Warto wspomnieć też o własnych cechach – takich, jak praca pod presją czasu, dyspozycyjność, czy organizacja pracy, opierając się o konkretny przykład ze swojego życia zawodowego.
Myśląc o tym, jak CV powinno zostać napisane, trzeba też pamiętać o datach – np. kiedy zaczęło się pracować i kiedy skończyło w danym zakładzie. To samo tyczy się informacji na temat naszej edukacji – można tutaj wspomnieć o temacie swojej pracy dyplomowej, a bardzo cenny jest też wyjazd na wymianę międzynarodową. W przypadku języków trzeba mieć przede wszystkim udokumentowaną znajomość przy pomocy certyfikatu.