Jak wybrać odpowiednie struny do gitary klasycznej?

Jak wybrać odpowiednie struny do gitary klasycznej?

Wiele osób, które kochają muzykę i chcą nauczyć się grać na jakimkolwiek instrumencie, sięga po gitarę. Jak słuchamy w znanej piosence „Chłopak z gitarą byłby dla mnie parą…”. Gitara ma w sobie z pewnością niekłamany czar i powab. Pozwala zamanifestować na zewnątrz nasze zamiłowania oraz wrażliwość. Granie na gitarze jest także uświetnieniem wszelkiego rodzaju imprez w gronie znajomych, więc warto zainwestować czas i pieniądze w naukę gry na instrumencie. Jednymi z podstawowych elementów gitary są struny. Ich dobór okazuje się kluczową kwestią, ponieważ struny gitarowe decydują o jakości dźwięku, który wydobędziemy z instrumentu. Co zatem wziąć pod uwagę, kupując struny do gitar?

Dla początkujących i zaawansowanych

Profesjonalni muzycy mają swoje sprawdzone rozwiązania i zazwyczaj pozostają wierni dotychczasowym wyborom. Jeśli gramy na gitarze od dłuższego czasu i nie jest to jedynie słomiany zapał, warto zainwestować w droższe i bardziej subtelne struny do gitar. Dla osób początkujących dostępnych jest wiele rodzajów strun, które nie brzmią niczym zardzewiała blacha, a przy tym nie nadszarpną znacząco naszego budżetu. Dobrze jest zakupić dla siebie zupełnie nowe struny, zamiast używać tych z drugiej ręki, ponieważ mogą być już przetarte. Oczywiście, aby z instrumentu wydobywać optymalną skalę dźwięku, struny gitarowe powinny zostać mocno napięte. Ich montaż lepiej pozostawić fachowcom, gdyż źle założone struny stosunkowo łatwo zerwać już przy pierwszych akordach.

Rodzaj gitary ma znaczenie

Oczywiście struna strunie nierówna. Wybór odpowiednich części do gitary powinien więc być uzależniony od tego, jakim rodzajem gitary dysponujemy. Przykładowo struny do gitary akustycznej charakteryzują się różną grubością. Struny o tej samej grubości pasują natomiast do gitary klasycznej. Istotny jest także materiał, z którego struny gitarowe zostały wykonane. Zazwyczaj wykonuje się je z funkcjonalnego nylonu o różnym stopniu twardości. Kryterium twardości determinuje komfort gry oraz głębię wydobywanych dźwięków. Zasadniczo miękki materiał jest przyjemniejszy w dotyku i łatwiej się gra na tego typu strunach, choć dźwięk nie będzie wówczas doskonały. Z kolei twardy nylon powoduje, iż zmniejsza się komfort gry, ale za to brzmienie powinno być znacznie czystsze. Każdy użytkownik powinien zatem indywidualnie dobrać struny optymalne dla siebie i swoich aktualnych umiejętności.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.