Poszukiwania pracy przez internet

Poszukiwania pracy przez internet

Nowoczesny bezrobotny szuka pracy przede wszystkim z wykorzystaniem internetu. Korzysta między innymi ze specjalnych serwisów, w których znaleźć można ogłoszenia pracy pogrupowane w kategorie – dzięki takiemu podziałowi nie trzeba tracić czasu na przeglądanie nieadekwatnych ofert. Poszukiwania odbywają się bez wychodzenia z domu, bo dzięki udostępnionym danym takim jak e-mail lub telefon można bez problemu skontaktować się z ewentualnym pracodawcą. Serwisy czasami utajają takie dane osobom, które nie zarejestrowały się. Jest to zabezpieczenie przed mechanizmami spamującymi, ale przeważnie nie utrudnia życia zwykłym bezrobotnym. Niektóre ze stron wymagają opłacenia kilku – kilkunastu złotych abonamentu. Opłata ta pozwala na utrzymanie serwisu i najczęściej odblokowuje dostęp do określonych korzyści zarejestrowanym osobom.

Dlaczego warto szukać przez internet?


Chociaż osoba bezrobotna ma przeważnie sporo czasu (bo przecież nie pracuje), nie powinna tracić go bez potrzeby. W internecie dostęp do ogłoszeń i ofert jest na tyle łatwy, że można szybko przejrzeć wszystkie ciekawe oferty pracy, selekcjonując nieodpowiednie lub słabo płatne. Można szybko wysłać wiadomość z pytaniem o szczegóły bądź odpowiedzieć na ofertę, wysyłając CV. Niekiedy strona, na której publikowane są ogłoszenia, daje dostęp do różnych dodatkowych narzędzi – publikacji własnego CV lub załączania go w wielu wiadomościach na raz. Bezrobotne osoby tworzyć mogą swoje profile i w ten sposób powstaje wyposażona w wiele danych baza służąca pracodawcom do samodzielnego rekrutowania potencjalnych dobrych pracowników. Serwisy gwarantują więc nie tylko możliwość publikowania swojego ogłoszenia pracy, ale też przeglądania pasujących profili.

Dostęp do ofert


Większość serwisów posiada działy takie jak dam pracę czy szukam pracy. Dzięki temu anonse o pracę mogą publikować zarówno pracodawcy, jak i bezrobotni. Jeśli dostęp do ofert jest darmowy, częściej mogą pojawiać się żartobliwe lub nie do końca poważne ogłoszenia, za to jest ich dużo więcej. Serwisy płatne mają staranniej selekcjonowane oferty, ale jest ich mało, bo niektóre firmy czy też osoby poszukujące pracy oszczędzają gdzie się da. W przypadku takich serwisów istnieje spora różnica między kontem płatnym a darmowym. Mając tylko zwykły profil, pracodawca nie może praktycznie nic, a potencjalny pracownik nie ma przeważnie dostępu do danych umożliwiających wzięcie udziału w rekrutacji. Opłacenie abonamentu lub pewnej kwoty aktywacyjnej gwarantuje zdjęcie blokad. Inne serwisy są darmowe dla bezrobotnych (przeglądanie i wysyłanie zgłoszeń nic nie kosztuje), za to płacić muszą pracodawcy dodające ogłoszenia o pracę.

Więcej na stronie https://www.pajeczyna.pl/oferty-pracy

Podziel się z innymi!

Comments are closed.