Przedsiębiorstwo i jego wartość

Przedsiębiorstwo i jego wartość

W celu ustalenia wartości całego przedsiębiorstwa, a także jego poszczególnych działów bardzo pomocna okazuje się wycena przedsiębiorstw, która jest przeprowadzana przez wyszkoloną osobę. Osoba ta nie musi mieć określonych kwalifikacji, ponieważ żadne nie są niezbędne. Warto jednak, żeby miał zdany egzamin ACCA oraz status biegłego rewidenta do spraw wyceny lub chociaż doświadczenie, które zdobył na podobnym stanowisku.

Ustalenie wartości

Oczywiście na wartość przedsiębiorstwa ma wpływ bardzo wielu czynników. Należy zacząć od oceny wyników jakie osiągała działalność w ostatnich miesiącach. Duży wpływ ma także analiza historyczna całego sektora, w którym działa dana firma. Bardzo przydaje się wiedza z zakresu narzędzi służących analizie strategicznej. Równie ważne są dane, które można odczytać na rynku kapitałowym. To głównie ta wartość determinuje końcową cenę przedsiębiorstwa lub poszczególnych działów należących do tej działalności gospodarczej. Oczywiście warto na początku zapoznać się z opiniami internautów na ten temat i na tej podstawie podjąć końcową decyzję.

Przeprowadzenie wyceny

Wycena przedsiębiorstw przeprowadzana jest podczas postępowania upadłościowego lub chęci sprzedaży oraz zakupu przedsiębiorstwa. Żeby dokładnie oszacować wartość trzeba brać pod uwagę wiele aspektów. Ważne jest także wzięcie pod uwagę placu, który znajduje się wokół budynku głównego. Bardzo ważna jest także obecne kondycja firmy, która chce wycenić przedsiębiorstwo. Jeżeli osiąga one dobre wyniki i notuje duże przychody to jej wartość oczywiście jest większa. Jednak trzeba pamiętać o tym, żeby nie bagatelizować słabych stron firmy, ale starać się je rozwijać i szkolić w tym kierunku. Odpowiednia praca nad słabymi punktami może przynieść pozytywne skutki w przyszłości.

Skup całości i części

Często przedsiębiorcy decydują się zbyć tylko część przedsiębiorstwa, a resztę zachować dla siebie. Jest to umotywowane najczęściej chęcią przypływu szybkiej gotówki. Żeby właściwie wycenić przedsiębiorstwo potrzebne jest duże doświadczenie w tym segmencie oraz dojrzałość biznesowa, która powstała na podobnych doświadczeniach. Warto do przeprowadzenia wyceny zatrudnić odpowiednio wyszkoloną osobę, która specjalizowała się już w podobnych usługach. Nie powinniśmy na tym akurat oszczędzać pieniędzy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.