Z historii kalendarza

Z historii kalendarza

Kalendarz to dość powszechny element wyposażenia domu i biura. Korzystamy z niego w różnej formie na co dzień. Dziś bardzo popularne są kalendarze elektroniczne. Mimo tego wersja papierowa kalendarza jest wciąż w użyciu. Nie do uwierzenia, ale w czasach zaniechania czytelnictwa kalendarze książkowe są jednymi z bardziej popularnych.

Ślad historyczny

Słowo, od którego wzięły nazwę kalendarze, znaczyło w języku greckim „zwołuję”. Poniosło ono przez wieki znaczenie. W antycznym Rzymie kapłan odpowiedzialny za obrzędy zwoływał obywateli, by ogłosić im wszystko, co ważne z kalendarium na nadchodzący miesiąc. Calendarium przypominało więc dzisiejsze kalendarze książkowe, w którym zapisywano rejestry finansowe w połączeniu z systemem rozliczania czasu. Tak więc czas zaczęto dzielić na dni, miesiące i lata.

Pomysł był trafny i praktyczny, jak wiele rzeczy, które zawdzięczamy Rzymianom. Rolnikom i żołnierzom o pragmatycznym podejściu do życia. Z czasem powstało więcej systemów mierzenia i zapisywania upływającego czasu.

Szlagier antyku

Przez wiele lat w użyciu był kalendarz, który zawdzięczamy geniuszowi Juliusza Cezara i nazwanego jego imieniem. Został on opracowany przez cesarskiego astrologa. Od schyłku starej ery był używany w Rzymie, a później w średniowiecznej Europie. Niestety miał jedna wadę. Zaczynał się spóźniać w dość krótkim czasie.

Następca kalendarza juliańskiego

Kalendarz gregoriański – był następcą i nową wersją poprzedniego systemu kalendarzowego. Zniwelowano w nim opóźnienie do dwudziestu czterech godzin na trzy tysiąclecia.

Kalendarz z półkuli zachodniej

Używali go Aztekowie. Doszli oni do podobnych wniosków w wyliczeniach. Rok liczył trzysta sześćdziesiąt pięć dni, osiemnaście miesięcy, z których każdy trwał dwadzieścia dni. Numeracja dni w miesiącu zaczynała się każdorazowo od zera.

Kalendarz starożytnego Egiptu

Zawierał dwa kalendarze. Jeden służył rolnikom, a drugi służył astronomom. Kalendarz był pod opieką kapłanów, którzy używali go jako narzędzia swej władzy. Potrafili dzięki niemu obliczyć wylewy nilu, co miało wpływ na gospodarkę Egiptu.

Jeszcze jeden kalendarz zza oceanu

Majowie także używali dwóch kalendarzy. Rytualnego i astronomicznego.

Kalendarz chiński

Był bardzo skomplikowaną mieszanką symboliki i praktycznej obserwacji natury.

Kalendarz żydowski

Był Kalendarzem lunarnym, czyli za układ kalendarium odpowiadały ruchy księżyca.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.