Przewóz osób – uzyskanie odpowiedniej licencji

Przewóz osób – uzyskanie odpowiedniej licencji

W Polsce powstaje wiele firm prywatnych. Nie tylko budowlanych, ale także transportowych. Przyjrzyjmy się tym drugim przedsiębiorstwom. Kwestia przewożenia towarów wiążę się z pewnymi wymogami. W niniejszym tekście odpowiemy jednak na inne pytanie. Co zrobić, aby zarabiać na takiej usłudze, jak przewóz osób busem?

Bez licencji nie pojedziemy

Każdy, kto decyduje się otworzyć firmę z branży transportowej, gdzie zamierza świadczyć usługi związane z przewozem osób, musi najpierw otrzymać licencję. Mając taki ważny dokument, przedsiębiorca będzie uprawniony do prowadzenie swojej działalności gospodarczej. Na terenie całego kraju pracujący dla niego kierowcy bez obaw będą wykonywali swój zawód.

Oczywiście wszelkie pojazdy, w których będą siedzieć pasażerowie, muszą być specjalnie do tego typu usług dostosowane. Mogą pomieścić od siedmiu do dziewięciu ludzi (wliczając w to kierowcę). Ich konstrukcja powinna być solidna i bezpieczna. Dzięki temu jest pewność, że dojadą w każdy rejon Polski. Trzeba jednak pamiętać, że owa licencja pozwoli na przewóz osób busem, ale tylko okazjonalnie. Regularny transport ludzi zarezerwowany jest tylko dla autobusów.

Jak uzyskać licencję?

Chcąc otrzymać opisywany tutaj dokument, niekoniecznie należy udać się osobiście do urzędu. Można również całą sprawą załatwić dość szybko i łatwo przez internet. Wtedy składa się odpowiedni wniosek, który trzeba podpisać elektronicznie albo poprzez Profil Zaufany. Wcześniej warto jednak sprawdzić, czy na pewno spełnia się kilka warunków. Jakich?

Uzyskanie licencji pozwalającej na Przewóz osób będzie możliwe, jeżeli właściciel firmy nie był skazany prawomocnym wyrokiem za karne przestępstwa skarbowe oraz nigdy nie został oskarżony o spowodowanie wypadku w ruchu drogowym. Musi dodatkowo cieszyć się zaufaniem oraz posiadać tytuł do dysponowania specjalnymi pojazdami.

Przewóz osób innymi samochodami

Wiemy już, o czym należy pamiętać, aby zajmować się usługami polegającymi na przewozie ludzi busami. Potrzebna jest licencja na wykonywanie krajowego transportu drogowego. Okazuje się jednak, że taki certyfikat nie pozwala na przewóz pasażerów innymi pojazdami. Mowa chociażby o taksówkach czy mniejszych autach osobowych.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.