Sublimacja na koszulkach i nie tylko

Sublimacja na koszulkach i nie tylko

Koszulki z przyciągającym wzrok nadrukiem to najczęściej efekt zastosowania druku sublimacyjnego na tkaninach. Jest to metoda, która daje świetne rezultaty w postaci intensywnych kolorów idealnie odwzorowanych, które także odznaczają się świetną trwałością. Na czy polega drukowanie sublimacyjne i kiedy warto z niego skorzystać?

Co trzeba wiedzieć o drukowaniu sublimacyjnym?

Druk sublimacyjny na tkaninach powstaje, jak sama nazwa wskazuje, w wyniku sublimacji. Jest to zjawisko fizyczne, które sprawia, że stan stały przechodzi w gazowy z pominięciem fazy ciekłej. Jednak zanim pojawi się sublimacja na koszulkach, to należy wykonać projekt grafiki, która ma być umieszczona na materiale, następnie wydrukować ją na specjalnym papierze i dopiero wtedy z tego papieru jest przeniesiona na przykład na koszulkę.

Zastosowana farba na wydruku papierowym pod wpływem wysokiej temperatury staje się gazem i wnika w tkaninę łącząc się z nią na stałe. Powstały nadruk odznacza się świetnymi kolorami, elastycznością oraz trwałością. W zależności o potrzeb taki nadruk można wykonać nawet na materiale o szerokości do 160 cm, ale oczywiście należy dysponować odpowiednio dużym urządzeniem do drukowania.

Drukowanie sublimacyjne – na jakich materiałach?

Nie każda tkanina równie dobrze nadaje się do tego celu. Materiały naturalne takie jak bawełna czy jedwab oraz cienkie materiały syntetyczne pod wpływem wysokiej temperatury mogą ulec uszkodzeniu, a nawet zniszczeniu. Znacznie bardziej efektywny jest Druk sublimacyjny na tkaninach poliestrowych.

Poliester oraz octan – to materiały syntetyczne, które najlepiej sprawdzą się w przypadku druku sublimacyjnego. Dopuszczalne są także mieszkanki, np. poliestru i bawełny, przy czym zawartość tego pierwszego nie powinna być mniejsza niż 50%, a najlepiej, aby było to nawet 70%.

Na czym jeszcze można zastosować druk sublimacyjny?

Sublimacja na koszulkach jest jedną z najbardziej powszechnych, ale równie dobrze można ją wykonać na innych gadżetach reklamowych, np. materiałowych torbach wielokrotnego użytku, parasolach, smyczach oraz innych elementach garderoby. Można zastosować go również na innych materiałach promocyjnych takich jak kubki czy podkładki pod myszy. Warto podkreślić, że im ciekawszy i lepszej jakości nadruk, tym jest bardziej zauważalny i odnosi zamierzony efekt.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.