
Ciężka dolegliwość, owrzodzenie podudzi
Postęp technologii jest olbrzymi. XXI wiek to czysty renesans jeśli chodzi o medycynę. Rozwija się nie tylko branża farmaceutyczna ale i powstają coraz bardziej wyszukane zabiegi medyczne mające na celu poprawę życia i zdrowia pacjentów. Jedną z przykrych dolegliwości i ciężkich w leczeniu jest Owrzodzenie podudzia.
Przyczyny owrzodzeń podudzia
Do podstawowych przyczyn tworzenia się owrzodzeń należą współistniejące schorzenia wpływające negatywnie na prawidłowy proces odżywienia, regeneracji i gojenia się tkanek z tak zwanym czynnikiem wyzwalającym. Do podstawowych schorzeń wiążących się z podwyższoną tendencją do powstawania owrzodzeń należą cukrzyca, choroby związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem naczyń obwodowych, zarówno tętniczych, jak i żylnych. Do czynników ryzyka powstania owrzodzenia należą przewlekłe zakażenia metycylinoopornymi czyli szczepami gronkowca złocistego. Jeśli chodzi o podstawowe bodźce będące czynnikiem wyzwalającym powstanie owrzodzeń są to urazy, niedokrwienie i niedotlenienie.
Specjaliści zajmujący się leczeniem owrzodzeń
Do grona specjalizacji zajmujących się leczeniem owrzodzeń należą:
– lekarze, którzy mają za zadanie przydzielać leki, zajmują się zabiegami oraz operacjami żył, diagnostyką USG doppler,
– pielęgniarze w specjalizacji leczenia ran przewlekłych. Do ich obowiązków zalicza się dobór opatrunków i medycznych wyrobów uciskowych, opracowywanie ran,
– grono fizjoterapeutów zajmujących się wykonywaniem zabiegów rehabilitacyjnych i fizykoterapeutycznych takich jak np. drenaż limfatyczny.
Leczenie owrzodzenia podudzi
Leczenie owrzodzeń żylnych goleni możemy podzielić na leczenie przyczynowe mające na celu poprawę krążenia żylnego. W tym przypadku stosuje się medyczne wyroby uciskowe, przyjmuje się leki poprawiające krążenie oraz wykonuje się zabiegi usuwania żylaków i przywracające drożność żył. Druga metodą leczenia owrzodzeń podudzia jest leczenie miejscowe. Wpływa na procesy gojenia się w obrębie danej rany. Polega na oczyszczaniu rany z tkanek martwych, odkażania ran czy zapewnianiu optymalnych warunków do gojenia dzięki zastosowaniem odpowiednich opatrunków. Kolejną metodą jest rehabilitacja. Polega ona na zapewnianiu prawidłowego funkcjonowania stawów i mięśni niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu żylnego.