Biopreparaty do szamba i przydomowej oczyszczalni ścieków

Biopreparaty do szamba i przydomowej oczyszczalni ścieków

Dla właścicieli nieruchomości usytuowanych z dala od publicznych sieci kanalizacyjnych budowa przydomowego szamba jest jedynym sposobem na gromadzenie i utylizację ścieków.
Problemem podstawowym są przede wszystkim znaczne koszty opróżniania zbiorników oraz wywozu nieczystości. Nie bez znaczenia jest również niezbyt przyjemny zapach unoszący się w sąsiedztwie domowej instalacji kanalizacyjnej. Jak zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć uciążliwość szamba? Rozwiązania problemu warto poszukać w sklepach oferujących odpowiednie biologiczne preparaty do szamba.

Jak działa środek do szamba?

Jeśli działanie biopreparatów do szamb i oczyszczalni uznamy za działanie podobne do uzdrawiania chorego człowieka, to każdy środek do szamb należałoby porównać do szczepionki, która zawiera bakterie korzystne dla flory zbiorników z nieczystościami. Taki preparat do szamba zaaplikowany w dawce proporcjonalnej do wielkości szamba powoduje namnażanie się bakterii, które niszczą groźne szczepy mikroorganizmów ściekowych, a także groźne pleśnie i grzyby czy pasożyty.

Bakteryjny preparat do szamba czy przydomowej oczyszczalni ścieków działa na dwa sposoby:

1. Fizycznie zmniejsza ilość ścieków w zbiorniku, dzięki czemu opróżnianie zbiornika i wywóz jego zawartości może odbywać się rzadziej, a w skrajnych przypadkach nawet w ogóle staje się to zbędne. Oblicza się, że roczny wydatek na preparaty do szamba jest równy kwocie, jaką należy uiścić za jednorazowe wywiezienie szamba o pojemności około 10 m3.

2. Bakterie zaszczepione w szambie mineralizują osady, dzięki czemu nie dochodzi do tworzenia się grubego kożucha na powierzchni, co często bywa przyczyną niedrożności przewodów kanalizacyjnych; osady są rozpuszczane i rozwadniane a co najważniejsze – przestają wydzielać cuchnącą woń.

Jak kupić dobry preparat do szamba?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że nie wszystkie preparaty do szamba mają jednakowe mechanizmy działania. Generalnie dzielimy je na trzy grupy:
– preparaty dezynfekujące – to z reguły środki chemiczne, które zaaplikowane do szamba niszczą wszystkie bakterie; stosuje się je jako sposób na oczyszczenie zbiornika przed zaszczepieniem go nowymi bakteriami;
– środki zawierające szczepy mikroorganizmów zwalczających bakterie ściekowe;
– aktywatory, czyli enzymatyczne preparaty, które sprawiają, że użyty biologiczny środek do szamba zacznie działać szybciej.Należy być czujnym i nie dać się zwieść reklamom, które oferują środki uniwersalne łączące wszystkie wymienione funkcje – nie ma środka dezynfekującego, czyli niszczącego mikroorganizmy, który jednocześnie zaszczepia bakterie. Dezynfekcja przeprowadzana raz na rok czy nawet rzadziej jest czynnością całkowicie wyjaławiającą szambo. Po niej należy zaaplikować nowy preparat bakteryjny – pierwszy raz najlepiej z aktywatorem. Kolejne działania polegają na systematycznym dozowaniu preparatów – w terminach i w ilościach podanych przez producenta w instrukcji użytkowania.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.