Optyka myśliwska – kompendium wiedzy
Każdy profesjonalny myśliwy dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że ciężko jest podglądać zwierzynę bez pomocy lornetki albo specjalnej lunety obserwacyjnej. Każdy myśliwy, aby móc sprawnie polować potrzebuje niezawodnego celownika optycznego, który ułatwia oddanie celnego strzału. Porządna optyka myśliwska od renomowanego producenta jest jedną z tych inwestycji, która na pewno się zwróci.
Lornetki myśliwskie od a do z
Jeżeli chodzi o lornetki myśliwskie to na półkach sklepowych można znaleźć lornetki dzienne, nocne i uniwersalne, które sprawdzą się o każdej porze dnia. Do uniwersalnej optyki myśliwskiej można zaliczyć nowoczesne lornetki o parametrach 7×50, 10×50 i 12×50. Nocne lornetki charakteryzują się dużymi obiektywami, które mogą przepuszczać większą ilość światła. Osoby, które chcą w nocy polować na dziki i inne drapieżniki powinny wybrać lornetki 8×56 i 9×63. Używana optyka dzienna to z kolei lornetki o parametrach 7×42, 10×42, 10×40 albo 8×30. Największą zaletą lornetek tego typu jest niewielka waga i gabaryty.
Powiększenie (przybliżenie)
Dla większości myśliwych najważniejszym parametrem lornetki jest oczywiście powiększenie. Dobra używana optyka myśliwska powinna cechować się również odpowiednią średnicą obiektywu, szerokim polem widzenia i stosownym układem pryzmatów. Powiększenie lornetki najprościej rzecz mówiąc to liczba, która mówi nam ile razy dany obiekt został powiększony w porównaniu z widokiem gołym okiem.
Dodatkowe powłoki
Używana optyka myśliwska może wykorzystywać specjalne powłoki antyodblaskowe. Mowa tutaj oczywiście o specjalnych warstwach, które nakładane są bezpośrednio na obiektyw po to, aby zredukować odbicie się światła od szkieł lornetki. Powłoki zapewniają lepszą przepuszczalność światła, dzięki czemu można otrzymać jaśniejszy obraz. W dzisiejszych czasach większość producentów w swojej optyce myśliwskiej używa warstw dwutlenku magnezu albo dwutlenku krzemu.
Pryzmaty
Używana optyka myśliwska może być produkowana w dwóch różnych układach pryzmatów. Wśród myśliwych największym zainteresowaniem cieszy się układ Porro. Układ ten polega na przesunięciu pryzmatów względem siebie, dzięki czemu oś okularu znajduje się na innej linii niż oś obiektywu. Drugim rozwiązaniem jest z kolei układ dachowy pryzmatów, w którym to na jednej linii znajduje się pryzmat, okular i obiektyw.