Dlaczego potrzebne są lampy awaryjne?

Dlaczego potrzebne są lampy awaryjne?

Lampy awaryjne są częścią systemu oświetlenia awaryjnego. Są to punkty świetlne, których zasilanie odbywa się z niezależnego źródła prądu. Cały system oświetlenia awaryjnego jest wprowadzony w życie poprzez specjalne ustawy i ma on na celu pomóc wyprowadzeniu osób z budynku, w którym nastąpiła awaria i zostało wyłączone zasilanie prądem.

Na czym polega system awaryjny?

Oświetlenie awaryjne powinno być już zaprojektowane jeszcze przed budową danego budynku. Najczęściej jest stosowane w obiektach użyteczności publicznej, ale dzisiaj coraz częściej dbają o nie też inwestorzy prywatni. Instalacja takiego systemu daje bezpieczeństwo i pozwala na normalne funkcjonowanie, w czasie gdy dana nieruchomość została odcięta od prądu.

W dzisiejszych czasach najczęściej lampy awaryjne to oprawy świetlne typu LED. Niektóre z nich informują o drodze ewakuacji, a inne wyznaczają szlak ewakuacyjny. Dlatego montowane są w newralgicznych ciągach komunikacyjnych, czyli na korytarzach, na ich skrzyżowaniach czy też na schodach.

Oświetlenie awaryjne pod kontrolą

Cały system oświetlenia awaryjnego powinien być odpowiednio zaprojektowany, z uwzględnieniem danej ilości lamp awaryjnych. W trakcie jego działania powinien on być co jakiś czas sprawdzany i serwisowany.

Uważa się, że sprawne oświetlenie awaryjne musi załączyć się w 5 sekund po całkowitym wyłączeniu oświetlenia głównego. Dlatego tak istotne jest ciągłe przeprowadzanie testów tego typu oświetlenia i ważne jest by jego lampy awaryjne nigdy nie zawiodły i zawsze były super sprawne.

Jak powinno być zbudowane oświetlenie awaryjne?

Tego typu oświetlenie musi składać się z oświetlenia ewakuacyjnego i awaryjnego. Z czego oświetlenie ewakuacyjne składa się, dodatkowo, z oświetlenia drogi ewakuacyjnej, oświetlenia przestrzeni zewnętrznej i oświetlenia strefy ryzyka. W każdym miejscu znajdują się odpowiednie oprawy świetlne, które w dużej mierze tego systemy tworzą i są och główną częścią.

Dodać też należy, że wszelkie lampy oświetlenia awaryjnego, powinny być montowane 2 m nad posadzką. Muszą być one widoczne i dawać odpowiednie światło. Tylko dobrze działający system pomoże sprawnie przeprowadzić akcję ewakuacyjną i uniknąć paniki w określonych działaniach. Cały system jest więc obowiązkowy i musi być odpowiednio zakonserwowany, by działał bez usterek.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.