Dlaczego wentylacja grawitacyjna jest tak popularna?

Dlaczego wentylacja grawitacyjna jest tak popularna?

Wentylacja grawitacyjna od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu była ona jedynym dostępnym rozwiązaniem, które opłacało się wdrożyć w budynku mieszkalnym. Faktem jest, że nie znano innych sposobów na efektywną wymianę powietrza. Rozwój technologii sprawił, że dostępnych jest wiele innych opcji, jednak popularność wentylacji naturalnej nie słabnie. Dlaczego? Poniżej udzielono odpowiedzi na to pytanie!

Prosty mechanizm działania

Wentylacja grawitacyjna działa w oparciu o prosty mechanizm działania. W dużej mierze odpowiada to za jej uniwersalność. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia kosztownych usterek lub awarii. Powietrze z przestrzeni wentylowanej przechodzi przez ciąg kominowy. Jest ono zasysane na skutek różnicy temperatur oraz gęstości.

Prawdą jest, że wentylacja grawitacyjna jest najskuteczniejsza w chłodne miesiące, które pomiędzy powietrzem zewnętrznym, a wewnętrznym odnotowuje się znaczące różnice fizyczne. Właśnie dlatego efektywność działania jest zróżnicowana i uzależniona od warunków atmosferycznych. Osłabiony przepływ powietrza ma miejsce latem.

Nieskomplikowany montaż

Wentylacja grawitacyjna znana jest od lat, dzięki czemu z jej montażem poradzi sobie większość fachowców. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia nieprawidłowości, które mogłyby zakłócić jej prawidłową pracę. Warto wspomnieć o istnieniu nieco tańszych instalacji np. wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Ostateczna decyzja powinna zostać przemyślana.

Warto wiedzieć, że wentylacja grawitacyjna jest bezobsługowa, co pozytywnie wpływa na komfort użytkowników. Nie ma konieczności monitorowania jej pracy, gdyż instalacja działa samoczynnie, o ile tylko została wykonana w zgodzie z obowiązującymi normami.

Brak uciążliwych hałasów

Za plus wentylacji grawitacyjnej można także uznać cichą pracę. Jest to świetna opcja dla osób, które pragną uniknąć uciążliwych hałasów. Należy zaznaczyć, że instalacja do działania nie potrzebuje energii elektrycznej. Ważne jest jedynie to, aby pamiętać o systematycznych przeglądach kominiarskich oraz czyszczeniu komina.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.