Jak wybrać kołdrę dla dziecka?
Nie da się ukryć, że posiadanie dziecka wiąże się ze sporymi wydatkami, zwłaszcza w okresie pierwszych kilku lat, kiedy to dziecko rośnie w zastraszającym tempie. Wtedy co kilka miesięcy trzeba wymieniać obuwie, kupować nowe spodnie czy trykoty. Są oczywiście wydatki rzadsze czy nawet jednorazowe, jak na przykład biurka, łóżka czy kołdry dla dzieci.
Kiedy kupić dziecku pierwszą kołdrę?
Szykując wyprawkę dla noworodka, kołdry dziecięcej nie trzeba brać pod uwagę. Przyjmuje się, że do momentu, w którym dziecko świadomie nie jest w stanie zdjąć sobie czegoś z twarzy, nie powinno się wkładać do jego łóżeczka żadnych ochraniaczy na szczebelki, kocyków czy właśnie kołdry. W pierwszych miesiącach życia znacznie lepiej sprawdzi się na przykład jakiś becik. Pierwszą kołdrę dla dziecka można kupić w okolicy 5-6 miesiąca. Poza tym, wiele noworodków i niemowląt śpi w łóżku z rodzicem, co również nie wymaga kupowania dla niego osobnej kołdry.
Jaka powinna być kołdra dla dziecka?
Na rynku dostępne są przeróżne kołdry dziecięce. Różnią się one zarówno rozmiarami, jak i wypełnieniem. Dla dzieci w wieku od 1 do 5 lat zalecane są kołdry dla dziecka w rozmiarze 120 cm x 60 cm. Maluch swobodnie może okryć się takim przykryciem. Warto również zwrócić uwagę na przeznaczenie takiej kołderki. Niektórzy producenci rozróżniają w swoich ofertach kołdrę dziecięcą zimową, letnią lub całoroczną. Jeśli pociecha nie lubi, gdy jest jej za ciepło w nocy, wówczas można zainwestować w wariant letni. Dla zmarzlucha najlepsza będzie opcja zimowa. Ważne jest również wypełnienie kołdry dziecięcej. Małe dzieci bardzo często wykazują różnego rodzaju alergie. Dobrze będzie jeśli kołdra dla dziecka będzie hipoalergiczna bądź przeciwroztoczowa. Niektóre kołdry można prać w 95 stopniach. Tak wysoka temperatura zwalcza większość bakterii i roztoczy.
Co zamiast kołdry dla dzieci?
Wielu rodziców boryka się z problemem odkrywania się maluszka w nocy. Jeśli pociecha jest wyjątkowo ruchliwa w łóżku, można zrezygnować z kołdry dla dzieci. Dla maluchów, które nie przesypiają spokojnie nocy, można zakupić zamiast kołdry dziecięcej śpiworek. Jest on zazwyczaj zapinany na zamek błyskawiczny lub na napy. Dzięki temu maluch nie jest w stanie samodzielnie się z niego wydostać, a rodzice mają pewność, że jest całą noc dobrze przykryty i chroniony przed chłodem.