Profesjonalne alkomaty dowodowe i inne testery trzeźwości

Profesjonalne alkomaty dowodowe i inne testery trzeźwości

Wydaje się, że jedna lampka wina, puszka piwa albo dwa kieliszki wódki nie są powodem do obaw. Niestety, kierując autem, musimy zdawać sobie sprawę, że nawet niewielka ilość alkoholu może spowodować poważne konsekwencje. Właśnie dlatego warto mieć pod ręką małe urządzenie, czyli tester trzeźwości. Dzięki niemu dowiemy się, czy na pewno możemy wsiąść za kółko.

Różne typy alkomatów

Wszyscy wiedzą, że alkomaty policyjne, a więc popularne świeczki to czułe sprzęty, dzięki którym da się szybko określić ilość alkoholi we krwi. Potrafią one wskazać wynik o wartości dziesiętnych części promila. Jest to możliwe dzięki specjalnej części zwanej czujnikiem (sensorem). Co prawda alkomaty profesjonalne używane w sądzie i na komisariatach charakteryzują się nieco większą precyzją, ale dostępne na rynku urządzenia do użytku prywatnego także spełnią swoją funkcję.

Oczywiście jest również inny podział. Poza alkomatami do osobistego zastosowania oraz tymi, które mogą być pomocne w uzyskaniu dowodu (alkomaty dowodowe), wyróżnia się urządzania wielofunkcyjne albo proste. Te pierwsze umożliwiają podłączenie drukarki, a następnie wydrukowanie wyników. Udając się do sklepu z alkomatami, można także spotkać sprzęty elektroniczne i elektrochemiczne. Co więcej, nie brakuje jeszcze urządzeń jednosensorowych oraz dwusensorowych.

Droższe alkomaty profesjonalne

Zostawmy jednak przenośne alkomaty policyjne oraz te do użytku indywidualnego i skupmy się na bardziej profesjonalnych alkomatach. Chodzi właśnie o wspomniane wyżej sprzęty wyposażone w czujnik elektrochemiczny. W trakcie ich stosowania nie ma mowy o tym, że wynik okaże się zafałszowany (zdarza się to często w przypadku wrażliwych na nikotynę sensorów półprzewodnikowych, a więc elektronicznych).

Jak to możliwe, że drogie i najtrwalsze alkomaty pokazują dokładny wynik? Czujniki elektrochemiczne powodują, że wdmuchany alkohol (etanol) zostaje wprowadzony w reakcję ze związkiem chemicznym. W ten sposób powstaje kwas octowy i wywarzane są elektrony. Warto także dodać, że takie alkomaty mają odpowiedni system zabezpieczający, który czuwa nad tym, aby nic nie uległo uszkodzeniu.

Czym się charakteryzują alkomaty dowodowe?

Niezawodnymi, profesjonalnymi i wygodnymi wynalazkami są alkomaty, których wyniki mogą posłużyć jako dowód w sądzie. Ich precyzja zaskakuje. Mają sporo inteligentnych funkcji (licznik ilości badań, pamięć wewnętrzną, opcję automatycznego wyłączenia itp.) i baterię litowo-jonową, ładowaną przez port USB i starczającą niemal na cały dzień. Potrafią dokonać kilkuset pomiarów w ciągu godziny.Uwaga! Dzięki nim można przetestować osoby nieprzytomne i ludzi z dysfunkcjami w zakresie wydalania powietrza. Nic więc dziwnego, że spotyka się je także szpitalach oraz izbach wytrzeźwień.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.