Każda maszyna ma swój dowód

Każda maszyna ma swój dowód

Niewielka plakietka umieszczona na każdej maszynie czy urządzeniu mechanicznym to bardzo ważny dokument. Informuje użytkownika urządzenia o wielu istotnych sprawach. Jest swego rodzaju dowodem osobistym maszyny. Co jeszcze warto wiedzieć o tabliczce znamionowej?

Dlaczego tabliczka znamionowa jest niezbędna?

Konieczność posiadania tabliczki znamionowej przez maszyny, urządzenia i pojazdy wymuszają przepisy. Jest to jednak bardzo dobre rozwiązanie. Dzięki temu bardzo szybko można się zorientować, kto i kiedy wyprodukował urządzenie oraz co to jest za urządzenie. Nie trzeba szukać instrukcji czy kogoś, kto się na tym zna. A czym jest właściwie ta tabliczka? To niewielka plakietka, umieszczona na maszynie i zawierająca podstawowe dane o niej. To, jak ma wyglądać i jakie informacje zawierać, określają odpowiednie przepisy. W przypadku pojazdów brak tabliczki nie pozwoli na przejście okresowych badań diagnostycznych, a jazda bez badań może skończyć się sporym mandatem.

Co powinno być napisane na tabliczce znamionowej?

Aby tabliczka znamionowa była naprawdę przydatna i zgodna z przepisami, musi zawierać określone dane. Najważniejsze są nazwa i adres producenta oraz nazwa maszyny czy urządzenia. Na plakietce znajdują się także oznakowania CE, typ i seria oraz ewentualnie numer seryjny. Koniecznie też musi znaleźć się rok produkcji i masa. Na tabliczce często pojawiają się jeszcze inne dane, które są wskazane przez specjalistyczne normy. Najczęściej będą to informacje o rodzaju i wysokości zasilania elektrycznego, dopuszczeniu użytkowania urządzenia w specjalnych warunkach, mocy nominalnej czy prędkości obrotowej ruchomych elementów. Odpowiednie dane są także wymagane na tabliczkach znamionowych pojazdów, na których musi być np. numer VIN, podwozia lub nadwozia (te dwa ostatnie w starszych pojazdach).

Jakie warunki musi spełniać tabliczka znamionowa?

Żeby tabliczka znamionowa właściwie pełniła swoje funkcje, musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim powinna być umieszczona w miejscu, które jest łatwo dostępne, ale jednocześnie zabezpieczy tabliczkę przed zniszczeniem. Tabliczka musi być trwała. Dlatego wykonuje się ją z metalu lub specjalnego wytrzymałego laminatu. Jest wtedy odporna na korozję i inne niekorzystne oddziaływania. Także napisy muszą być trwałe i widoczne nawet po wielu latach użytkowania urządzenia. Dlatego wykorzystuje się do tej czynności grawerowanie lub techniki laserowe.

Tabliczka znamionowa dostępna jest w ofercie Grawernia

Podziel się z innymi!

Comments are closed.