Maksymalny komfort spania dzięki odpowiedniej kołdrze
Kołdry mają kluczowe znaczenie dla komfortu snu. Nie ma nic przyjemniejszego niż wsunięcie się do wygodnego łóżka i naciągnięcie kołdry. Jednak jak wybrać odpowiednią kołdrę?
Każdy ma inne odczucie ciepła — niektórzy ludzie często mają zimne stopy, szybko marzną i dlatego wolą ogrzewaną sypialnię, podczas gdy inni mają tendencję do pocenia się i lubią spać przy otwartym oknie. Kryteria te stawiają kołdrze różne wymagania. Należy je przeanalizować i wziąć pod uwagę przed zakupem.
Czy często marzniesz?
Czy jesteś jedną z tych osób, które mają zimne stopy i dlatego trudno im zasnąć? Kołdry z pikowaniem kasetowym zapobiegają ślizganiu się materiału wypełniającego i tworzą dobrą poduszkę powietrzną do magazynowania ciepła. Szczególnie ciepłe są wypełnienia z puchu i pierza. Małe puszyste piórka mają bardzo dużą siłę wypełniającą, szczególnie dobrze izolują i dzięki temu optymalnie przechowują ciepło.
Ciągle jest Ci gorąco?
Czy jesteś jedną z tych osób, którym wiecznie jest gorąco i łatwo się pocą? W takim razie idealnym wyborem będzie lekka i przewiewna kołdra z kaszmiru, wełny dziewiczej lub wielbłądziej.Szybko wchłaniają wilgoć bez uczucia lepkości. Niedrogą i czysto roślinną alternatywą jest kołdra z bawełny. Bawełna jest bardzo wytrzymała i łatwa w pielęgnacji i pochłania tylko niewielką ilość ciepła.
Czy masz alergię?
W przypadku alergii polecane są kołdry antyalergiczne, które można prać w 60 stopniach. Kołdry antyalergiczne z włókna są do tego idealne. Jako dodatkowe zabezpieczenie można zastosować pokrowiec. Całoroczna kołdra antyalergiczna z naturalnych włókien, ze względu na wysoką pojemność cieplną i bardzo dobre wchłanianie wilgoci to dobry wybór dla alergików. Zapewnia przyjemny chłód i idealne ciepło zimą. Kołdra antyalergiczna i antybakteryjna może być również wykonana z syntetycznych włókien high-tech. Włókna high-tech magazynują ciepło i transportują wilgoć. Dzięki niskiemu ciężarowi właściwemu i dużej objętości włókna osiągają imponująco dobrą zdolność zatrzymywania ciepła.
Kołdry puchowe
Niezmiennie cieszą się dużą popularnością. Są bardzo miękkie, lekkie i uważane za idealne regulatory ciepła. Kołdry z puchu i pierza są szczególnie idealne dla osób, które szybko marzną. Puch magazynuje ciepło i dobrze izoluje je od zewnątrz. Aby kołdra puchowa mogła prawidłowo oddychać, należy ją regularnie potrząsać i wietrzyć.
Naturalne kołdry wełniane
Składają się z dziewiczej wełny, sierści wielbłądziej, kaszmiru lub alpaki i bardzo dobrze wchłaniają wilgoć, nie powodując uczucia wilgoci. Różnice wynikają z grubości sierści danego zwierzęcia. Wełna owcza jest doskonałym materiałem wypełniającym i dobrą alternatywą dla kołdry puchowej. Wełna wielbłądzia to wyższej jakości odmiana wełny dziewiczej, nieco cięższa, ale regulująca temperaturę, dlatego nadaje się jako kołdra całoroczna. Kaszmir kozi ma bardzo podobne właściwości do wełny wielbłądziej, ale jego struktura jest bardzo jędrna, dlatego kołdra kaszmirowa jest bardzo cienka.