Maty, panele, płyty – czym wyciszyć ściany?

Maty, panele, płyty – czym wyciszyć ściany?

Sąsiad nie daje Ci odpocząć? Nie martw się, ten problem dotyczy wielu osób i całych rodzin, które mieszkają w blokach. Zdarza się także, że równie dokuczliwy może być hałas dobiegający z ulicy. Jeśli decydowanie jest to dla nas dużą uciążliwością, to warto poszukać sposobów na wyciszenie ścian. Co może nam pomóc?

Dywany i tapety

Pewien stopień wygłuszenia możemy osiągnąć przy zastosowaniu odpowiednich sprzętów i dodatków. Dzięki temu wpadające do wnętrza dźwięki będą bardziej stłumione, nie będą się tak odbijać, a tym samym poprawi się nieco komfort akustyczny w mieszkaniu. Również dźwięki, które my generujemy, będą mniej słyszalne dla sąsiadów.

Do takich doraźnych środków możemy zaliczyć mięsiste i grube dywany, koce, poduszki dekoracyjne, a nawet miękką tapicerkę na meblach. Dobrze sprawdzą się także grube i długie zasłony, dekoracyjne, grubsze tapety czy ozdobne kasetony na ścinę czy sufit.

Płyty gipsowo-kartonowe

Są jedną z tańszych i skutecznych metod na poprawienie warunków akustycznych w każdym mieszkaniu. Z płyt gipsowo-kartonowych można stworzyć podwieszany sufit, który także dobrze izoluje od podłogi sąsiadów, a także zamontować je na wszystkich ścianach.

Wyciszenie ścian z użyciem płyt gipsowo-kartonowych odbywa się szybko i jest dość tanie. Pomiędzy płytami znajduje się wypełnienie z wełny szklanej lub skalnej, które jest dodatkowych izolatorem – im więcej warstw, tym lepsze efekty. Warto więc rozważyć ich grubość.

Wyciszanie ścian za pomocą innych materiałów

Pomocne w wygłuszeniu wnętrza naszego mieszkania są też inne materiały, które zostały stworzone właśnie z myślą o takim problemie. Są to przede wszystkim specjalne maty i tapety wygłuszające, korek akustyczny oraz panele wygłuszające, które we wnętrzu również posiadają warstwę z pianki izolującej od hałasów.

Te materiały mogą także być bardzo skuteczne i w dużym stopniu podnieść walory naszego mieszkania. Nie są one jednak tanie, więc warto dokładnie przemyśleć zastosowanie określonej metody i wybrać taką, która najlepiej wpisuje się w nasze potrzeby.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.