Nadruki sublimacyjne na tkaninach i materiałach tekstylnych

Nadruki sublimacyjne na tkaninach i materiałach tekstylnych

Proces drukowania metodą sublimacji jest stosowany do drukowania na poliestrach lub innych tkaninach syntetycznych. Jest używany do tworzenia aplikacji na produktach takich jak koszulki, banery, pokrowce, karty identyfikacyjne, odzież sportowa czy flagi.

Jak powstają nadruki na tkaninach?

Oryginalne drukarki tworzące nadruki sublimacyjne wykorzystywały technologią elektrostatyczną i tonery, ale obecnie są to zazwyczaj wielkoformatowe drukarki atramentowe wykorzystujące specjalnie opracowane atramenty. Atramenty do sublimacji barwników są dyspersyjnymi barwnikami zawieszonymi w ciekłym rozpuszczalniku, takim jak woda. Obrazy są początkowo drukowane na powlekanym żaroodpornym papierze transferowym jako odwrotny obraz ostatecznego projektu, który następnie jest przenoszony na tkaninę poliestrową w prasie grzejnej działającej w temperaturze około 180 do 210 stopni Celsjusza. Pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia, barwnik zamienia się w gaz i przenika przez tkaninę, a następnie zestala się w jej włókna. Druk na tkaninach jest trwały, dzięki czemu można je prać bez szkody dla jakości.

Jak szybko drukowane są nadruki sublimacyjne?

Ponieważ drukarki termosublimacyjne wykorzystują ciepło do przenoszenia barwnika na nośnik druku, prędkość drukowania jest ograniczona przez szybkość, z jaką elementy na głowicy termicznej mogą zmieniać temperaturę. Ogrzewanie elementów jest łatwe, ponieważ silny prąd elektryczny może bardzo szybko podnieść temperaturę elementu. Jednak schładzanie elementów w dół, przy przejściu z ciemniejszego do jaśniejszego koloru, jest trudniejsze i zwykle wymaga zamocowania zespołu wentylatora lub radiatora do głowicy drukującej. Zastosowanie wielu głowic może również przyspieszyć ten proces, ponieważ jedna głowica może się ochłodzić, podczas gdy inna drukuje.

Jak rozwija się druk na tkaninach?

Ze względu na szybki rozwój cyfrowego druku tekstylnego, tusze do sublimacji barwników stają się coraz bardziej popularne w cyfrowym przetwarzaniu pozwalającym na druk na tkaninach. Prędkości drukowania dla drukarek wielkoformatowych wykorzystujących wodny atrament barwiący do sublimacji nadal wzrastają. Istnieją dwa rodzaje atramentów do sublimacji barwników do drukarek sublimacyjnych z barwnikiem dostępne na rynku. Najbardziej popularnym jest wodny atrament do sublimacji barwników do użytku zarówno w drukarkach biurowych, jak i wielkoformatowych. Drugi to atrament sublimacyjny do farb rozpuszczalnikowych, który można stosować w drukarkach szerokoformatowych

Źródło tekstu http://nadrukisublimacyjne.pl/

Podziel się z innymi!

Comments are closed.