Niewielkie, oszczędne domy

Niewielkie, oszczędne domy

Budując dom coraz częściej zwracamy uwagę na tanie domy energooszczędne. Są one ciekawą alternatywą dla domów budowanych metodami klasycznymi, ponieważ potrafią sprostać wysokim wymaganiom użytkowników. Czym się charakteryzują takie domy?

Niewielkie rozmiary

Zazwyczaj tanie domy energooszczędne budowane są do 100 mkw. Wynika to przede wszystkim z samej idei oszczędności, nie tylko czasu potrzebnego do budowy i pieniędzy, ale też oszczędności powierzchni. Domy o powierzchni od 50 do 100 mkw są wystarczające, aby swobodnie mogły w nich mieszkać niewielkie rodziny, nawet z trójką dzieci.

Niewielka bryła pozwala też ukończyć budowę w czasie maksymalnie kilku tygodni, przez co oszczędzamy swój czas, a także pieniądze, jakie musielibyśmy zapłacić za robociznę. Domki takie buduje się w systemie parterowym, również z powyższych względów. Trzeba jednak przyznać, że parterowe budynki są o wiele wygodniejsze, przez co preferowane przez większość inwestorów.

Cena domu

Firmy budowlane specjalizujące się w budowie tanich domów energooszczędnych, mają bardzo ciekawą ofertę. Zaledwie kilka projektów, rozróżniających kilka różnych wersji powierzchniowych, to dość, aby móc dokonać trafnego wyboru. Tych projektów jest stosunkowo niewiele, ale są one dopracowane pod każdym względem tak, aby dawały możliwości wykonania na różnych działkach. Korzystając z usług takiej firmy oszczędzasz więc na projekcie – nie musisz kupować go z pracowni architektonicznej, ani zlecać wykonania nowego.

Stąd też ceny domów o powierzchni do 100 mkw oscylują wokół 200 tysięcy złotych. Jest to cena, jaką zapłacilibyśmy za kawalerkę w centrum niewielkiego miasta, więc warto się pokusić o takie rozwiązanie. Do ceny projektu i budowy nie wlicza się cena zakupu działki. Mimo to, nawet łącznie z ceną działki koszt budowy takiego domu jest bardzo niewielki, nawet porównując z kosztem zakupu mieszkania w centrum miasta.

Oszczędność energii

Domy już na etapie budowy mają wdrożone nowe technologie pozwalające na oszczędności w zakresie ogrzewania. Ich ściany, podłogi, dachy i okna są zabezpieczone przed uciekaniem ciepła, więc zimą domy pozwalają utrzymać przyjemny klimat wewnątrz, a latem – nie nagrzewają się zbytnio.

Oszczędność energii elektrycznej w tym przypadku bazuje na wstawianiu dużych okien, łapiących maksimum promieni słonecznych pozwalających na doświetlenie mieszkania bez konieczności korzystania ze światła sztucznego tak długo, jak długo trwa dzień. W tym systemie rachunki za prąd i ogrzewanie są o wiele niższe niż w jakimkolwiek innym.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.